Letos pokles, příští rok růst ekonomiky, míní Klaus

Praha - Česká ekonomika tento rok klesne o čtyři až čtyři a půl procenta, odhadl dnes prezident Václav Klaus v diskusním pořadu televize Prima Partie. Pro příští rok očekává u výkonu českého hospodářství „kladnou nulu“. V prezidentově pohledu České republice jako otevřené ekonomice během krize prospěla skutečnost, že si ponechala korunu a neměla euro. Za nejvýznamnější vnitropolitickou událost letošního roku označil Klaus březnový pád vlády premiéra Mirka Topolánka. Bylo to vůbec poprvé v novodobé české historii po roce 1918, kdy se opozici podařilo vládě nedůvěru vyslovit. Klaus to pojmenoval jako ústavně „revoluční věc“. Po zkušenostech s českým předsednictví EU, kdy mohl leckde prezident nahlédnout pod pokličku, soudí Klaus, že je to s unií ještě beznadějnější, než si kdy myslíval.

„Kdo si vzpomíná na takovéto krizové zavlnění roku 1997, 1998, to byla (proti letošku) tak čtvrtina,“ připomněl Klaus s tím, že letošní pokles hrubého domácího produktu má své důsledky v rostoucí nezaměstnanosti. „I když se ekonomika mírně zvedne v roce 2010, tak se zaměstnaností to nic velmi výrazného neudělá,“ odhadl prezident.

Země střední a východní Evropy, které se svých národních měn zbavily, podle Klause na krizi doplácejí více než Česká republika. „Česká koruna nás do určité míry imunizuje od toho, co se děje ve světě,“ uvedl prezident.

Pád vlády byl asi nevyhnutelný

Prezident označil za malý zázrak to, že vláda založená na tak labilních proporcích v Parlamentu, kdy už dlouhou dobu neměla ve sněmovně většinu, přežila až do jara 2009. Jeví se mu jasné, že když opozice opakovala pokus o svržení vlády každé dva, tři měsíce, pak se to podle Klausových slov „asi nemohlo nestát“.

Vláda Jana Fischera je podle Klause navzdory všem deklaracím politická. Dohodly se na ní politické strany na bázi velké koalice a její členové jsou politicky uvažující, i když nejsou špičkovými politiky. Za nejméně politického Klaus považuje ministra financí Eduarda Janotu. Klaus považuje za nešťastné, že se volby nekonaly letos v říjnu a nakonec byly odloženy na květen příštího roku. Ústavní soud tak podle něj zasadil politické scéně velkou ránu.

Lisabonská smlova? Ještě není všem dnům konec!

Václav Klaus:

„Exponenti Evropské unie se zabývají nepřetržitě jednou jedinou věcí, posilováním svých pravomocí.“

Klaus přiznal, že v boji proti Lisabonské smlouvě zůstal sám. Není ale podle něj „všem dnům konec“. Bude další smlouva a bude další boj o ni. Hlavní eurokrati v Bruselu už jistě zase přemýšlejí, jak smlouvu posunout ještě dál, protože s ní je spoustu eurokratů nespokojeno, řekl prezident.

Klause prý na evropských zasedáních deprimuje, že každou chvíli některý ze sedmadvaceti evropských „potentátů“ vstává od stolu, bere k uchu mobilní telefon a volá domů, protože se tam něco stalo. Neustále se dívají na hodinky, protože už spěchají domů. Neboli neberou jednání dostatečně vážně, a tím dávají obrovský prostor těm, kteří v Bruselu zůstávají. Ti si vymýšlejí nové a nové Lisabonské smlouvy, aby měli pravomocí stále více a aby dojíždění politiků do Bruselu bylo méně a méně důležité, uvedl prezident. „V tom je ta základní tragédie toho všeho,“ dodal.