Agentury Fannie Mae a Freddie Mac dostanou tolik, kolik budou potřebovat

Washington - Americká vláda přislíbila v příštích třech letech pomoc dvěma největším poskytovatelům financí na hypotéky ve Spojených státech, agenturám Fannie Mae a Freddie Mac, ať budou jejich ztráty jakkoliv veliké. Nebude rovněž požadovat, aby v příštím roce obě firmy snížily své portfolio. Doufá, že tak poskytne vyšší podporu trhu s bydlením, který začal oživovat po nejhorším poklesu za několik desetiletí.

Fannie Mae společně s Freddie Mac vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu ve Spojených státech. Americká vláda se proto loni v září rozhodla převzít nad nimi kontrolu. Vláda již vydala na podporu obou firem 111 miliard USD (přes dva biliony Kč) a vlastní v nich zhruba 80procentní podíl. 

Vláda původně stanovila strop pro pomoc oběma ústavům ve výši 400 miliard USD. Ten však nyní zrušila, přestože většina analytiků se domnívala, že byl tento strop dostatečně vysoký. Doufá, že ujistí investory, že plně stojí za oběma firmami, a že se tak zlepší i důvěra soukromých investorů v trh s cennými papíry krytými hypotékami. Bez oživení poptávky po těchto cenných papírech hrozí růst úroků z hypotečních úvěrů a další problémy na trhu s bydlením, což by mohlo zpomalit ekonomické oživení. 

Federální agentura pro financování bydlení (FHFA) rovněž schválila mzdy pro oba nejvyšší představitele obou institucí. Přestože ani jedna z firem nevykázala zisk, obdrží generální ředitelé za loňský rok mzdu šest milionů USD (asi 110 milionů Kč).