Jadernou elektrárnu v emirátech postaví korejské konsorcium

Dubaj - Spojené arabské emiráty udělily kontrakt na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi jihokorejskému konsorciu Korea Electric Power Corp. Hodnota kontraktu na elektrárnu se čtyřmi reaktory o výkonu 1400 megawattů činí 20 miliard USD (zhruba 366,6 miliardy Kč). Členem vítězného konsorcia je i firma Doosan Heavy Industries, která letos koupila plzeňského výrobce turbín Škoda Power.

Arabská státní společnost Emirates Nuclear Energy Corp. (ENEC) uvedla, že výběr padl na jihokorejské seskupení firem, protože je nejlépe připraveno vyhovět vládním požadavkům na partnerství. Podle místní tiskové agentury WAM jsou kromě Doosan Heavy Industries členy vítězného konsorcia také korejské společnosti Samsung a Hyundai, japonská Toshiba a americký Westinghouse. O výstavbu měli zájem rovněž Francouzi a konsorcium firem z USA a Japonska.

SAE plánují zahájit výstavbu jaderné elektrárny v roce 2012. První reaktor by měl začít vyrábět elektřinu v roce 2017 a poslední do roku 2020. SAE jsou třetím největším vývozcem ropy na světě, pro výrobu většiny elektrické energie však musejí dovážet zemní plyn. Země očekává, že její spotřeba energie se do roku 2020 téměř zdvojnásobí.

Premiérový jaderný kontrakt pro Koreu

Pro Koreu je dnes ohlášený kontrakt první zahraniční dohodou v oblasti jaderné energie. Korea spustila provoz své první jaderné elektrárny v roce 1978 a nyní má v provozu 20 reaktorů. Výroba energie z jádra se na celkové produkci elektřiny v zemi podílí zhruba 40 procenty. Vláda očekává, že by z výstavby jaderných reaktorů a účasti na provozu elektrárny v SAE mohla získat až 40 miliard USD.

Spojené státy již dříve podepsaly se SAE dohodu, že země bude palivo pro své jaderné elektrárny dovážet. SAE se zavázaly, že nebudou obohacovat uran ani se nebudou snažit zpracovat vyhořelé jaderné palivo na plutonium, které lze použít v jaderných zbraních, napsala agentura AP.