Dnes začíná platit nový zákon o volném pohybu služeb

Praha - Zahraniční poskytovatelé služeb můžou dočasně a příležitostně v Česku podnikat bez vyřizování oprávnění. Začíná totiž platit nový zákon o volném pohybu služeb. Na základě zrcadlové úpravy mohou i čeští živnostníci a podnikatelé dočasně pracovat v Evropské unii bez toho, aby si museli vyřizovat oprávnění dané země.

Kdo chtěl doteď podnikat v zemích Evropské unie, musel se obrnit trpělivostí při obíhání úřadů a vyřizování povolení. To s novou evropskou směrnicí odpadne. „Nová legislativa neumožňuje podnikat dlouhodobě v jiném členském státě,“ vysvětlil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Podobně jako je tomu v Evropské unii v případě volného pohybu pracovních sil, jde i liberalizace trhu se službami krok za krokem. Právě dnešní krok ale patří k těm delším. Většině podnikatelů totiž umožní práci na zahraničním trhu bez složité byrokracie. Zatím ji ale nesmí vykonávat pravidelně. Stávající pravidla budou i nadále platit pro podnikatele nabízející třeba audiovizuální, dopravní nebo finanční služby.

Video Studio s Libuší Bautzovou
video

Studio s Libuší Bautzovou

Norma zavádí princip tichého souhlasu a vzniknou kontaktní místa

„Nebude-li dodržena lhůta pro vyjádření, má se za to, že oprávnění bylo uděleno, dočasné nebo příležitostné poskytování služby v jiném státě,“ komentoval princip tichého souhlasu bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Vzniknou i jednotná kontaktní místa. Tam bude možné si vyřídit všechny formality spojené se vstupem do podnikání ve službách. Tato kontaktní místa vzniknou při stávajících centrálních registračních místech. Časem by jejich síť měla dostat i elektronickou podobu.

Zákon má zjednodušit i administrativní požadavky kladené na poskytovatele služeb, a to jak na české podnikatele, tak na cizince. Změny se budou týkat třeba povolení vydávaných jen na dobu určitou. Zákon taky ruší řadu požadavků na podnikatele, které mohou být vnímány jako diskriminační nebo nepřiměřené.

Čepování piva
Čepování piva