Daňová amnestie v Itálii pokračuje

Řím – Itálie prodloužila daňovou amnestii o další čtyři měsíce. Původně měla trvat pouze tři měsíce. Takto skončí až v dubnu příštího roku. Hříšníci zatím zveřejnili nepřiznaný majetek za 80 miliard eur. Státní pokladna doufá, že přiteče dalších 5 miliard. Italský ministr financí Giulio Tremonti je zatím spokojený. Přiznaná suma by se mohla rovnat až 5 procentům hrubého domácího produktu. Přiznané úspory budou zdaněny výhodnou pětiprocentní sazbou.

Italové v zahraničí nejspíš ukrývají až 500 miliard eur. Nejvíce peněz se nachází na kontech ve Švýcarsku, ale i v Lucembursku či San Marinu. „Dny daňových rájů jsou sečteny,“ vzkázal jim Tremonti během své kampaně namířené proti takovým zemím. Dále by si přál, aby byl vzájemný vztah se švýcarskými bankami založen na konci bankovního tajemství.

Probíhající amnestie by ale mohla nahrát mafii. Je možné, že ji využije k praní špinavých peněz. Bankéři se navíc obávají, že většina zlegalizovaných peněz v Itálii stejně dlouho nezůstane. Poputují znovu na konta do zahraničí.