Od ledna do důchodu v 65 letech

Praha – Od ledna začne platit změna některých parametrů důchodového systému. Prodlouží se věk odchodu do důchodu až na 65 let u mužů a žen bez dětí nebo s jedním dítětem. Stejně tak se bude prodlužovat doba pojištění nutná pro nárok na starobní důchod a změní se také systém invalidních důchodů. Tuto reformu připravila ještě bývalá vláda pod vedením Mirka Topolánka. Petr Nečas, bývalý ministr práce a sociálních věcí, však další dvě plánované fáze reformy penzijního systému v Česku uvést v život nestihl. Jeho nástupce Petr Šimerka tvrdí, že zásadní změny může připravit až vláda, která vzejde z jarních voleb.

Další dvě etapy počítají se změnami v systému základního i doplňkového pojištění. Také zahrnují možnost částečného přesunu peněz z povinného pojištění do soukromých fondů. To však zatím schváleno nebylo. V případě úspěchu ale prý Nečas své plány opráší. „Bude se prodlužovat rovněž potřebná doba pojištění,“ prohlásila Štěpánka Filipová, tisková mluvčí MPSV. Změní se také pracovní možnosti pro důchodce, kteří chtějí nadále pracovat. „Do této chvíle museli mít tito lidé smlouvu na dobu určitou, maximálně na dobu jednoho roku, což od nového roku nebude platit,“ řekla Filipová.

Současný důchodový systém staví na tom, že lidé v produktivním věku financují důchody seniorů a očekávají, že jim společnost totéž nabídne ve stáří. Takový systém chce zachovat ČSSD i KSČM. Podle ODS, KDU-ČSL i TOP 09 je ale takový systém bez zásadní reformy neudržitelný. Počet seniorů totiž rychle roste. Letos se navíc zastavil nárůst počtu dětí, který statistikové v Česku zaznamenávali posledních sedm let.

Vladimír Bezděk, odborník na penzijní systém

„Parametrické úpravy vedly k tomu, že se možná o deset let v čase odsunul okamžik, kdy výdajová strana systému začne výrazně narůstat. Deset let je z hlediska denní politiky nekonečno, ale z hlediska důchodového systému je to zítra.“

Odborníci, kteří v rámci vládní expertní komise v roce 2005 jednali o důchodové reformě, vypracovali propočty variant důchodové reformy podle zadání tehdejších parlamentních stran. Politici se však nemohou shodnout na kompromisním řešení. Reforma je však nezbytná, shodují se odborníci.