Lihovary jedou před koncem roku naplno

Praha – Stovky milionů korun chtějí teď ušetřit obchodníci na alkoholu. Před plánovaným zvýšením spotřební daně se jím snaží předzásobit. Je to legální, a tak většina českých lihovarů pracuje před koncem roku v nepřetržitém provozu. Najmout se museli i brigádníci. Objednávek je často i několikanásobně víc než v předchozích měsících.

Nápor objednávek začaly lihovary registrovat v průběhu října, krátce po schválení Janotova balíčku, před koncem roku ještě zesílil. Důvod je jednoduchý – stát chce v novém roce vybrat víc nejen za alkohol, ale taky za cigarety nebo benzin a naftu, a tak se obchodníci předzásobují zatím ještě levnějším zbožím.

„Na listopad a prosinec si objednali stovky kamionů navíc, my jsme vyrobili minimálně o dva miliony lahví víc než normálně,“ říká ředitel jednoho z lihovarů Josef Nejedlý. Ministerstvo financí si s akcelerací výroby alkoholu těžkou hlavu nedělá. „Počítali jsme s tím, že se výrobci a obchodníci částečně předzásobí, ale předpokládáme, že celkový výběr daně tím nebude výrazně dotčen,“ podotýká mluvčí ministerstva Zuzana Chocholová. Stát předzásobování částečně reguluje prostřednictvím kolků. I tak ale obchodníci mohou, podle odhadů, ušetřit stovky milionů korun.

Jakékoli zvyšování daní – tedy zdražování kvůli zásahu státu – je vždy příležitostí pro pašeráky a nelegální výrobce, daleko víc práce tak čeká v novém roce na celníky. Ti už oznámili, že připravují sérii intenzivních kontrol. Jak tržnic, tak i kamenných obchodů, trafik, hospod a aut. Termíny kontrol celníci tají. Počátkem ledna by ale ještě měl být klid. První rozsáhlé razie patrně začnou ve chvíli, kdy obchodníkům dojde starší levné zboží.