Čínské firmy se „otřepávají“ z krize

Peking - Čínským průmyslovým firmám se letos dařilo. Za prvních 11 měsíců meziročně zvýšily zisky o 7,8 procenta. Podle tamního statistického úřadu to je jasný důkaz toho, že hospodářství Číny oživuje. Zisky nejvíc rostly soukromým společnostem a podnikům se zahraničními investicemi.

Ekonomové přičítají vzestup celkového firemního profitu nízkým číslům z konce minulého roku, kdy finanční krize postihla třetí největší ekonomiku světa nejvíce. „Nemůžeme ale ignorovat postupný růst, který od dubna zesiluje,“ připomněl hlavní ekonom pekingské společnosti Essence Securities.

Silný vzestup poptávky a s ním i cen zaznamenaly koncem letošního roku hlavně čínské energetiky a firmy podnikající v přírodních zdrojích. To je další indikátor toho, že se čínská ekonomika oživuje. Premiér přitom v neděli varoval, že odstranit státní hospodářské stimuly by bylo předčasné.

Nejvíce rostly zisky soukromým společnostem a podnikům se zahraničními investicemi. Soukromým firmám se 11měsíční zisk celkově zvýšil o 17,4 procenta a zahraničním o 16,9 procenta. Podle ekonomů se tak ukazuje, že se vládní pobídky pro ekonomiku odrazily ve všech jejích sektorech.