České automobilky letos prodaly nejvíc osobních aut v historii

Praha - České automobilky letos prodaly i přes světovou hospodářskou krizi nejvíc osobních aut v historii. Prodej automobilek Škoda Auto, TPCA Kolín a Hyundai Nošovice se meziročně zvýšil o víc než 11 procent. Rekordní odbyt má podle Sdružení automobilového průmyslu České republiky dvě příčiny. Jednak rozjezd výroby automobilky Hyundai v Nošovicích a také velký nárůst produkce škodovek v Číně. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Automobilky si mnou ruce, protože nejistotu z počátku roku vystřídal úspěch na jeho konci. Škoda Auto prodala 675 tisíc vozů, tedy zhruba stejně jako loni, TPCA Kolín si polepšila na 332 tisíc aut a v nošovické automobilce Hyundai, kde se začalo s výrobou teprve loni na podzim, šlo z výroby k zákazníkům 118 tisíc osobních automobilů.

Antonín Šípek, ředitel Sdružení automobilového průmyslu ČR:

„Rekordní odbyt má dvě příčiny. Jednak náběh výroby automobilky Hyundai v Nošovicích, jednak extrémní nárůst produkce škodovek v Číně.“

Video Automobilky v Česku si mnou ruce
video

Automobilky v Česku si mnou ruce

Poptávka po malých vozech se zvedla i po zavedení šrotovného. 20. ledna odstartovalo v Německu, po něm následovalo dalších deset států včetně Slovenska. Ruku v ruce s tím šly i slevy - v polovině roku bylo na českém trhu nejméně dvanáct modelů aut pod 200 tisíc korun. Zkouškou bude ale podle analytiků nadcházející rok. Situaci by podle nich měly zvládnout lépe obří automobilové koncerny, které vyrábějí i v rozvojových zemích. 

Růst automobilového průmysl ale potěšil i Svaz dovozců automobilů. „Zvýšení počtu prodaných aut nás samozřejmě těší,“ prohlásil Pavel Tunkl, tajemník Svazu. Podle Tunkla bude pokračovat přesun výroby do Číny, ale Evropu to neohrozí. „Evropský trh vždy bude existovat, nebude se vyrábět pouze v Číně. Například korejské nebo japonské automobilky naopak přesouvají výrobu k nám do Česka,“ dodal Tunkl.