Krize je zažehnaná, Ukrajina i Rusko podepsaly

Moskva – Ukrajina a Rusko dnes podepsaly novou dohodu o podmínkách tranzitu ruské ropy do Evropy. Po Ukrajině podpis dohody potvrdila rovněž ruská strana. Dohoda zažehnává nebezpečí přerušení dodávek suroviny, před kterým Rusko dříve varovalo. Ukrajinská státní energetická firma Naftogaz uvedla, že Rusko souhlasilo s třicetiprocentním nárůstem sazby za tranzit své ropy do Evropy a že byla podepsána příslušná dohoda.

„Sazba byla zvýšena o třicet procent,“ řekla mluvčí ukrajinského Naftogazu s tím, že žádná krize nebude. Podpis dohody poté potvrdila mluvčí ruského ministerstva energetiky. Evropská komise oznámila, že byla ruskou stranou informována, že riziko přerušení dodávek ruské ropy přes Ukrajinu už dál nehrozí.

Eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs:

„Jsem velmi potěšen, že ruská a ukrajinská strana nalezly dohodu umožňující vyhnout se přerušení dodávek ropy do Evropské unie.“

Video Telefonát Lenky Kabrhelové
video

Telefonát Lenky Kabrhelové

Ruský premiér Vladimir Putin dnes při návštěvě Vladivostoku kritizoval Ukrajinu, že zneužívá svého postavení tranzitní země. Vyjádřil ale očekávání, že Kyjev bude respektovat uzavřené dohody. „Předpokládáme, že problémy s přepravou nebudou,“ dodal vicepremiér Igor Sečin, který Putina doprovází. Je také přesvědčen, že tranzit ropy bude pokračovat i v případě, že by se dohody do konce roku nedosáhlo.

Rozruch podle Sečina vznikl tím, že ukrajinský podnik Naftogaz požádal ruského přepravce Transněfť o změnu dosavadních podmínek přepravy ropy. Šlo o změnu tarifů či zkrácení dohody pro vyrozumění o snížení objemu přepravy ropy na polovinu - z šedesáti na třicet dnů. Transněfť se vzápětí obrátil na ruskou vládu, která na hrozící potíže upozornila Evropskou komisi a také začala jednat s Kyjevem.