Soud zrušil konkurz na zkrachovalé aerolinky SkyEurope

Bratislava – Okresní soud v Bratislavě zrušil konkurz na majetek zkrachovalé nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope. Důvodem je nedostatek majetku firmy, který by nestačil ani na úhradu nákladů konkurzu a platy zaměstnanců. Zaměstnanci a věřitelé tak zřejmě přijdou o peníze, které jim SkyEurope dluží. Konkurz na majetek SkyEurope soud vyhlásil začátkem září, když firmě nevyšel pokus o zlepšení hospodaření. Firma zastavila lety na konci srpna, protože neměla dost peněz. Mezi lidmi bylo v té době necelých 300 tisíc letenek, kterých už nešlo využít.

Mluvčí soudu Pavol Adamčiak:

„Důvodem je i to, že čím déle bude pokračovat konkurz, tím více bude narůstat celkový objem konkurzních nákladů, a bude se tím postupně snižovat možnost uspokojení věřitelů.“

Pavol Adamčiak zároveň dnes řekl, že soud rozhodnutí vydal už začátkem minulého týdne. Rozhodnutí není pravomocné, odvolat se proti němu může konkurzní správce i věřitelé. Konkurzní správce SkyEurope už dříve vyčíslil majetek firmy na 5,69 milionu eur. To by ale podle soudu nestačilo na pokrytí pohledávek proti takzvané podstatě. Její hlavní část tvoří náklady na přibližně 500 zaměstnanců SkyEurope, kteří měli být propuštěni po vyhlášení konkurzu, včetně mezd a odstupného.