Česko a Rakousko mají propojit tři plynovody

Praha – Česko a Rakousko mají propojit tři plynovody. Vedle dříve ohlášených staveb plynovodů společnostmi Česká plynárenská a RWE Transgas Net chce třetí plynovod nově vybudovat společnost E.ON Ruhrgas. RWE Transgas Net plánuje napojit českou síť plynovodů na rakouskou stanici v Baumgartenu, jedno z nejdůležitějších obchodních míst v Evropě. Tento 60 kilometrů dlouhý plynovod s názvem LBL by se na českou soustavu měl napojit u Břeclavi. Česká plynárenská připravuje propojení s Rakouskem pod Jindřichovým Hradcem. V Rakousku má být napojen na tranzitní plynovod West-Austria-Gasleitung.

Podle serveru Euro.cz se ale nezdá pravděpodobné, že by Rakousko povolilo postavit na svém území tři plynovody relativně blízko u sebe. „To je pravda, nicméně všechny tři projekty by byly prospěšné a je třeba, aby se realizoval alespoň jeden z nich co nejdřív,“ řekl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Česko je v zásobování plynem výrazně závislé na dodávkách z Ruska. Neshody Moskvy a Kyjeva kolem plateb a cen zastavily na začátku letošního roku cestu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy a zkomplikovaly zásobování řady evropských zemí. Kvůli sporům se ocitly na vrcholu zimy bez tepla miliony evropských domácností. Narušení dodávek plynu způsobilo újmu rovněž evropskému průmyslu.