Pošta bude posílat do datových schránek elektronické faktury

Praha - Česká pošta začne od ledna do datových schránek firem i fyzických osob doručovat elektronické faktury. Cena jedné zprávy bude 15,04 korun bez DPH. Cena odpovídá sazbě, kterou nyní úřady platí za odeslání jedné zprávy. Původně se přitom spekulovalo o tom, že by měla být vyšší, mezi 20 a 25 korunami. To se ale nelíbilo například ministerstvu vnitra, které je zřizovatelem pošty. Datové schránky fungují v ostrém provozu od listopadu.

Datové schránky dosud sloužily jen pro komunikaci úřadů s podniky zapsanými v obchodním rejstříku. Schránkami již prošly více než dva miliony zpráv. V rámci Poštovní datové zprávy budou moci odesílatelé v první polovině příštího roku posílat jen faktury nebo obdobné výzvy k zaplacení. Od 1. července pak bude možná komunikace mezi datovými schránkami fyzických osob, podnikajících fyzických osob a právnických osob navzájem bez omezení obsahu datové zprávy.

Pošta se kvůli datovým schránkám dostane do ztráty

Cenu za poskytnutou službu budou uživatelé hradit měsíčně na základě poštou vystaveného daňového dokladu doručeného buď elektronicky přímo do datové schránky uživatele, nebo v listinné podobě na fakturační adresu. Vedle ceny samotné zprávy budou uživatelé hradit měsíční poplatek mezi 20 a 50 korunami podle počtu odesílaných zpráv. Pošta kvůli zavedení datových schránek očekává roční ztrátu až půl miliardy korun.