Staropramen podraží - až o korunu za půllitr

Praha - Pivovary Staropramen zdraží od ledna půllitr sudového piva o 70 haléřů až jednu korunu. Od stejného data začnou platit také nové ceníky lahvových a plechovkových piv z produkce tuzemské pivovarnické dvojky. Firma v nich zohlední plánované lednové zvýšení daní z piva a pohonných hmot, daně z přidané hodnoty a odvodů za zaměstnance. Zvýšení cen již dříve avizovaly i další pivovary v čele s Plzeňským Prazdrojem. Restaurace proto očekávají úbytek hostů.

Ceny sudového piva společnost částečně zvýšila již v průběhu prosince. „Díky zvýšené poptávce spojené s prosincovými svátky a přirozenou snahou našich zákazníků předzásobit se za původní ceny bychom nemohli garantovat stoprocentní pokrytí všech objednávek zejména s přihlédnutím k menšímu počtu závozových dnů koncem roku,“ uvedl Barvík. Změny daní platné od příštího roku mají podle Barvíka negativní nákladový dopad na celé pivovarské odvětví.

„Ztráta by při zvýšení spotřební daně byla asi 50 haléřů na každou lahev,“ prohlásil ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Odbyt v důsledku krize stále klesá. „Narozdíl od automobilového průmyslu jsme neměli šrotovné,“ vysvětlil Veselý, proč se pivo neprodává tolik jako automobily. Ani přesunutí se na východ by podle Veselého nepomohlo. „Čína je daleko, na nákladech by se to projevilo,“ míní Veselý.

Lidé si zaplatí více za téměř všechny značky piva

Ke zdražení piva dojde od ledna u většiny velkých a středních českých pivovarů. Například lídr trhu, Plzeňský Prazdroj se zhruba polovičním podílem na trhu, zdraží od ledna své nápoje v průměru o 4,6 procenta. Cena půllitru se tak u většiny piv zvýší o 60 haléřů až korunu. Výrobce tím podle svého vedení pouze kompenzuje nárůst spotřební daně a DPH. Ke srovnatelnému zdražení se chystají také pivovary patřící skupině Heineken či státní podnik Budějovický Budvar. Restaurace budou nárůsty kopírovat, některé zvednou ceny mírně více. Všechny ale očekávají mírný úbytek hostů.

Lednové zvýšení spotřebních daní a daně z přidané hodnoty přinese do státního rozpočtu v příštím roce zhruba 23 miliard korun. Výdaje domácností by se podle dosavadních odhadů měly kvůli zdražení zboží a služeb zvýšit o stokoruny měsíčně. Větší útraty kromě konzumentů piva a lihovin čekají především motoristy a kuřáky.