Výstavby balkánského ropovodu se možná zúčastní i Česko

Praha - Česká republika dostala nabídku, aby se podílela na výstavbě balkánského ropovodu. Ten by měl být klíčovým článkem řetězce dodávajícího do Evropy kaspickou ropu. Transbalkánský ropovod AMBO má vést z bulharského Burgasu přes Makedonii do albánského přístavu Vlora na pobřeží Jadranu. Informaci dnes uvedl server týdeníku Euro s odvoláním na mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského.

Tomáš Bartovský k ropovodu:

„Na MPO se počátkem letošního září obrátil Armen Agasarjan, ředitel společnosti Clean Energy Alliance, s nabídkou účasti v realizaci ropovodu AMBO (Albanian-Macedonian-Bulgarian Oil). Ministerstvo na nabídku reagovalo počátkem října s tím, že má zájem získat o projektu více informací, aby případnou spolupráci mohlo zvážit.“


Společnost Clean Energy Alliance je podle Bartovského dcerou americké společnosti AMBO LLC, která má ropovod postavit a spravovat. Ropovod AMBO má být dlouhý 894 kilometrů a předpokládané náklady mají činit 1,8 miliardy dolarů (zhruba 32,9 miliardy korun). Jeho kapacita má být 750 000 barelů ropy denně, tedy zhruba 40 milionů tun ročně. Plného provozu má dosáhnout podle předpokladů v roce 2011. Ropovod AMBO byl navržen již v roce 1993.

Smlouvu o stavbě tohoto ropovodu podepsaly Albánie, Makedonie a Bulharsko v roce 2007. Dokument, jenž určil stavbu, provoz a údržbu ropovodu, ratifikovaly parlamenty všech tří zemí. Projekt zaštítila a studii proveditelnosti financovala americká vláda za éry prezidenta George Bushe, napsal server týdeníku Euro.