Lidé si stěžují na podvodnou firmu poskytující půjčky

Brno - Chtěli úvěry, zaplatili 6 tisíc korun na poplatcích - a nedostali nic. Společnost jim oznámila, že si na nepatrné sumě bude nejdříve celý rok testovat jejich platební morálku. Na podvodnou firmu Money Service Corporation si na Moravě stěžuje několik desítek lidí. To je ale současně všechno, co mohou udělat. Soudům totiž brání rozhodčí doložka, kterou podepsali ve smlouvě. Ministerstvo financí již připravuje nový zákon, který podmínky pro poskytovatele půjček zpřísní, ale ten by měl platit až od poloviny příštího roku.

Například paní Zuzana, která je v invalidním důchodu, si potřebovala půjčit 50 tisíc. Místo banky se ale kvůli výhodnějším podmínkám obrátila na zmiňovanou společnost. Ta jí přislíbila půjčku dokonce o třicet tisíc vyšší. Klientka ale musela nejprve zaplatit poplatek 6 tisíc korun a následně ze slíbených peněz nedostala ani korunu. „Dostala jsem dopis, že místo osmdesáti tisíc mi schvalují tři tisíce,“ prohlásila paní Zuzana.

Podle Daniela Hůleho z Člověka v tísni jde společnosti pouze o to, získat za pouhé posouzení peníze. „Protizákonné to není,“ řekl Hůle. Společnost se k obvinění nejprve nechtěla vyjadřovat, ale nakonec zaslala na dotaz České televize odpověď e-mailem. „Naše chování a jednání vůči našim žadatelům, není v rozporu se smluvními ujednáními a podmínkami,“ uvedla v něm společnost.

Mezery v zákoně zneužívá pravděpodobně spousta firem

Smlouva totiž obsahuje takzvanou rozhodčí doložku. Ta klientovi znemožní dát záležitost k soudu. V případě sporu má rozhodnout arbitr. Jenže toho určuje právě úvěrová společnost. „Většinová praxe je, že to je nějaká spřízněná firma nebo spřízněný subjekt,“ tvrdí Hůle. Mezery v zákoně využívají desítky úvěrových firem. Navíc neexistuje jejich centrální evidence.

„Ministerstvo financí v současné době nemá přehled o tom, které všechny subjekty poskytují spotřebitelské úvěry,“ potvrdil Lukáš Vacek z ministerstva. To ale ve spolupráci s MPO připravuje nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který podmínky pro poskytovatele půjček výrazně zpřísňuje. Zavede například dvoutýdenní lhůtu pro odstoupení od smlouvy bez jakýchkoli sankcí. Každá společnost, která půjčky zajišťuje, bude muset navíc vysvětlit spotřebitelům všechny podmínky úvěru tak, aby je zcela přesně pochopili.

Smlouva o půjčce
Smlouva o půjčce