Na Slovensku snížili poplatek za instalaci palubních jednotek

Bratislava - Sdružení silničních dopravců Česmad Slovakia a společnost SkyToll se dnes dohodly na snížení poplatku za pevnou instalaci palubních jednotek o 17 procent na 111,9 eura (zhruba 2 950 korun) bez daně z přidané hodnoty. Zařízení má po zavedení elektronického výběru mýta na Slovensku sloužit pro počítání projetých kilometrů po zpoplatněných úsecích dálnic a silnic v nákladních vozech a autobusech. Snížení poplatku nařídil ministr dopravy Ľubomír Vážny, konečnou cenu ale neurčil. Slovensko má spustit mýtný systém od 1. ledna.

Vysoké poplatky za montáž a pronájem palubní jednotky vadily i českým autodopravcům. Těm dále vadí vysoké sankce v sazebníku pokut v rámci mýtného systému. Podle českého sdružení dopravců Česmad Bohemia je celý systém elektronického mýtného na Slovensku od začátku špatně připravený.

Pevná instalace palubní jednotky je nutná v případě, že chce dopravce využít možnost platit mýto zpětně fakturou. Kromě toho je však potřebné složit i bankovní záruku ve výši 600 eur za každé vozidlo. Právě to bylo důvodem, proč většina dopravců při registraci mýtného systému ještě začátkem prosince upřednostňovala možnost předplacení mýta, což pevné osazení počítacího zařízení nevyžaduje.

O případném dalším poklesu poplatku se rozhodne ve středu

Snížení poplatku minulý týden nařídil ministr Vážny, který již několikrát v minulosti označil poplatek za příliš vysoký. Na tiskové konferenci začátkem minulého týdne také uvedl, že rozdíl mezi původní a novou výší bude muset Česmad vrátit těm dopravcům, kteří již montáž zařízení zaplatili. O tom, zda Vážny bude sníženou výši poplatku akceptovat a zda nebude požadovat jeho další pokles, se má podle mluvčího ministerstva Stanislava Jurikoviče rozhodnout ve středu.