Vánoce skončily a lidé vracejí dárky

Praha - Ne každý vánoční dárek udělá radost. I letos si lidé věnovali o číslo menší svetr, nepadnoucí boty nebo dvakrát ty samé dárky. Zmíněné věci, které obdarovaní nevyužijí, teď lidé míří vrátit zpět do obchodů. V kamenných obchodech ale nemusejí prodavači ze zákona zboží zpět přijmout vůbec. Záleží pouze na jejich rozhodnutí. Některé druhy zboží rovněž nelze vrátit z hygienických důvodů. Na internetu je naopak možné nepoužité zboží vrátit do 14 dnů - a to bez udání důvodu.

„Spotřebitel musí vracet věc čistou, zabalenou tak, jak ji zakoupil, se všemi visačkami, pokud se jedná o textilní zboží,“ prohlásil mluvčí SOS Jan Mišurec. Všechny druhy zboží ale vrátit nelze. Jedná se například o DVD nosiče, CD nosiče, kosmetiku, potraviny, léky, spodní prádlo. „Bývá to z hygienických důvodů,“ řekl Mišurec.

Možnost vrácení zboží ale nabízí většina prodejců. „Když mu ten dárek nevyhovuje, zákazník může přijít na prodejnu a vrátit ho,“ tvrdí marketingový ředitel Mall.cz Marek Liška. „U nás máme 10 dnů možnost vrácení zboží, pokud předloží zákazník účtenku a originál zabalený výrobek, může zboží vyměnit za jiné nebo mu vrátíme peníze,“ konstatoval David Novák, marketingový ředitel Datartu.

Vzhledem ke skutečnosti, že výměna vánočních překvapení závisí jen na vůli obchodníka, hned o Štědrém večeru se na internetu rozjel bazar s nechtěnými dárky. „V porovnání se stejným obdobím loňského roku je letos počet předmětů, které u nás prodejci vystavili, dvojnásobný,“ uvedla Lenka Hanušová, mluvčí společnosti Aukro.

Vánoční dárek
Vánoční dárek