Spor o patenty mezi firmami Nokia a Apple se přiostřil

Helsinky (Finsko) - Spor o vzájemném zneužívání patentů mezi společnostmi Nokia a Apple se znovu přiostřil. Finský výrobce mobilních telefonů Nokia, který v říjnu podal žalobu na konkurenční firmu Apple kvůli zneužití sedmi patentů, teď svou stížnost předložil i americké komisi pro zahraniční obchod. Konflikt by mohl vyústit až v zákaz prodeje výrobků.

Apple po říjnové žalobě Nokie vyrazil do protiútoku

Společnost Apple podle Nokie používá její patenty téměř ve všech svých telefonech, hudebních přehrávačích a počítačích. To je však jen začátek sporu, protože Nokia dále Apple obviňuje z toho, že díky jejím inovacím měl Apple vytvořit klíčové funkce ve svém uživatelském rozhraní. Zneužít měl i patenty týkající se bezdrátového přenosu dat, kódování a bezpečnosti.

Apple zas svého konkurenta podezřívá, že zneužil 13 technologických patentů z mobilu iPhone. Jde mimo jiné o napojení telefonu na počítač, menu na dotykovém displeji, barevné řešení grafického rozhraní, energie v čipech nebo telekonferenci.

Ve hře jsou stovky milionů dolarů z licenčních poplatků

Mluvčí finského výrobce Nokia očekává, že americká komise pro zahraniční obchod rozhodne o tom, jestli se případem bude zabývat, do 30 dnů. Podle analytiků jsou ročně ve hře stovky milionů dolarů z licenčních poplatků. Případný zákaz Applu prodávat své výrobky by mohl přijít nejdřív začátkem roku 2011. Apple zatím krok svého konkurenta, který od roku 1989 vybudoval jedno z největších patentových portfolií v oblasti mobilních komunikací, nekomentoval.