Průmysl poprvé od loňského září rostl

Praha - Poprvé od loňského září se tuzemská průmyslová produkce v listopadu meziročně zvýšila, konkrétně o 0,2 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší o 8,1 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 11,1 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle revidovaných údajů v říjnu průmyslová produkce meziročně klesla o 7,2 procenta.

V listopadu byly tržby z přímého vývozu v běžných cenách v meziročním porovnání nižší o 2,7 procenta, přičemž tržby z přímého vývozu klesly o 0,5 procenta. Podle statistiků se rovněž meziročně snížil evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci, a to o 12,5 procenta. Průměrná mzda naopak vzrostla o 7,4 procenta v těchto podnicích.

ČSÚ

„Velikost meziročních změn u uvedených ukazatelů je již ovlivněna nízkou srovnávací základnou z předchozího roku, neboť v listopadu 2008 byl zaznamenán významný propad.“

Video Průmyslová výroba v listopadu
video

Průmyslová výroba v listopadu

Ovšem uvedené meziroční změny nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů. Listopad 2009 měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den více. Statistici proto odhadují, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 2,2 procenta.

Přehnaný optimismus není na místě

„Na českém průmyslu jsou vidět mírné známky oživení. Nicméně přehnaný optimismus není na místě. Stále není úplně potvrzeno, že se již jedná o trvalé oživení českého průmyslu,“ komentoval čísla analytik společnosti Fio Josef Novotný.

Průmyslová výroba
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24