Zelená úsporám se rozjíždí pomalu, z 15 miliard vyčerpána sotva dvě procenta

Praha – Již od dubna funguje projekt Zelená úsporám, v rámci kterého mohou lidé žádat dotace na zateplení domů, výměnu kotlů nebo solární systémy. V prvních měsících o ně nicméně hlavně kvůli přísným podmínkám nebyl velký zájem. Po zmírnění pravidel ale počet žadatelů roste. Před koncem roku tak úředníci evidují zhruba 300 žádostí týdně. Celkově došlo k přijetí 2 527 žádostí úhrnem za 388 milionů korun. Schválených je jich zhruba polovina za 195 milionů.

Lidé, kteří program Zelená úsporám využili, si stěžují na složitou administrativu, většina ještě na dotaci čeká. Vyplaceno bylo tak jen 50 žádostí za více než 3 miliony korun. „Chvíli trvalo, než jsem se naučil, jak se má postupovat. Teď už to problém není. Před platností změny to bylo hodně složité, teď je to jednodušší,“ popisuje projektant Josef Houška.

Od září možno použít i na celkové zateplení paneláků

Srpnová změna snížila počet nutných zateplovacích úprav ze dvou na jednu v případě, že sníží energetickou náročnost bydlení o 20 procent. Rozhodla rovněž o příspěvku jen na samotnou projektovou dokumentaci. Od září se pak možnosti dotace rozšířily rovněž na celkové zateplení panelových domů. „Panelové domy, to jsou žádosti, které u jedné mohou dosahovat až desítky milionů korun,“ dodává Petra Roubíčková, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí.

Z 15 miliard bylo zatím vyčerpáno méně než jedno procento a půl. S takovým tempem by Česko na využití celé částky potřebovalo dalších 65 let. Na vyčerpání přislíbené sumy má ale čas jen do konce roku 2012. Ministerští úředníci nicméně stále optimismus neztrácejí. Projekt podle nich využijí stavebníci hlavně v příštím roce. V krajích navíc o dotaci roste zájem ze strany bytových družstev.

Záchranný plán existuje

Státní fond životního prostředí, který Zelenou úsporám spravuje, už má ale v záloze i plán B. Pro případ, že by zájem přece jen nebyl tak velký. „Nevyčerpané prostředky mohou být převedeny do operačního programu životní prostředí, kde by z nich mohly být zatepleny veřejné budovy,“ vysvětluje mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová. Seznam zájemců by se tak rozšířil i o školy, školky, obecní úřady či nemocnice.