Soud vrátil do hry pokutu 313 milionů za kartel čerpacích stanic

Brno - Pokutu 313 milionů korun, kterou antimonopolní úřad před pěti lety uložil provozovatelům českých čerpacích stanic, vrátil do hry Nejvyšší správní soud (NSS). Soud dnes zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který v roce 2006 pokutu zpochybnil a nařídil úřadu nové projednání údajného kartelu. Nyní se kauza vrátí krajskému soudu. Zatím není zřejmé, jaký bude mít rozhodnutí NSS dopad. Soud totiž zatím zveřejnil jen stručné znění bez odůvodnění.

Původně se pokuta týkala společností Agip, ConocoPhillips, Aral, OMV, Shell a Benzina. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže firmy v květnu 2001 zdražily naráz asi o korunu a ceny udržovaly do konce listopadu, přestože nákupní cena benzinu klesala. Vyloučily tak konkurenci na trhu a přiměly spotřebitele platit víc, tvrdil ÚOHS. Podle bývalého předsedy úřadu Josefa Bednáře činil odhadovaný zisk firem na neoprávněném růstu marže několik set milionů korun.

Potvrzením kartelové dohody mělo být současné zvýšení cen všech pokutovaných společností. Podle firem však taková reakce na změny cen není ničím výjimečným. Proto se firmy proti verdiktu odvolaly. Rozhodnutí úřadu následně zrušil soud. Nařídil antimonopolním úředníkům, aby správní řízení znovu otevřeli. Úřad se bránil kasační stížností, kterou NSS zkoumal asi tři roky.

Účastníky řízení jsou nyní kvůli majetkovým změnám společnosti Lukoil, Benzina, OMV, Shell a Agip.