Litr vodky a tuzemáku od ledna podraží zhruba o 12 korun

Praha - V důsledku lednového zvýšení spotřební daně by mohla vzrůst cena litru tuzemáku a vodky, nejoblíbenějších domácích lihovin, zhruba o 12 korun. Od ledna ze stejných důvodů kromě lihovin nejspíše zhruba o korunu vzroste cena půllitru piva, od února podraží také cigarety, uvedl prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner.

Zároveň je velmi pravděpodobné, že prodejci do nových ceníků dodatečně zahrnou také růst dalších nákladových položek, které během roku do cen nepromítli, samotné daně zvýší cenu asi o devět korun. Kromě spotřební daně vzroste začátkem nového roku také sazba daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod z 19 na 20 procent.

Kvůli lednovému zdražení lihovin si Češi dělají zásoby a obchodníci v závěru roku hlásí vyšší prodej alkoholických nápojů, který částečně souvisí i se silvestrovskými oslavami. „U dražších položek alkoholických nápojů se jedná až o 70procentní nárůst prodeje,“ uvedl mluvčí prodejen Albert Lukáš Hora.

Cigarety zdraží až o tři koruny

Krabička cigaret by podle jednatele společnosti Imperial Tobacco Kamila Provazníka mohla od února podražit až o tři koruny. Ceny nejspíše nevzrostou již po lednovém zvýšení sazby DPH. Část ze svých marží během prvního měsíce roku 2010 obětují výrobci, část obchodníci.

„V návaznosti na zvýšení DPH a spotřebních daní v příštím roce je pro nás momentálně předčasné hovořit o tom, jak se to přenese do cen cigaret, jelikož naše cenová politika je vždy ovlivněna více faktory, například preferencemi spotřebitelů,“ prohlásila ředitelka vnějších vztahů společnosti Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová. Ke zdražení půllitru piva prý nejspíše přistoupí také většina středních a velkých českých pivovarů.

Státní pokladna o 23 miliard bohatší

Podle ministerstva financí by lednové zvýšení spotřebních daní a sazeb daně z přidané hodnoty mělo do státního rozpočtu v příštím roce přinést zhruba 23 miliard korun. Výdaje domácností by se podle dosavadních odhadů měly kvůli zdražení zboží a služeb zvýšit o stokoruny měsíčně.

Změny jsou výsledkem vládního úsporného balíčku, který novelizoval celkem patnáct zákonů z oblasti daní, sociálního zabezpečení a zdravotnictví. Cílem změn bylo snížit plánovaný schodek státního rozpočtu v příštím roce z 230 miliard na 163 miliard. Všechny změny jsou formulovány jako změny platné pouze pro rok 2010.