Revoluci v nemocenské firmy přečkaly

Praha – Malá revoluce v nemocenském pojištění – tak označovaly firmy i zaměstnanci novinky, které začaly platit přesně před rokem. Na zaměstnavatele mimo jiné přešla povinnost vyplácet po určitou dobu dávky svým nemocným pracovníkům. Řada firem se obávala, že je to může značně finančně zatížit. Po roční účinnosti nového zákona nastal čas na vyhodnocení, které není tak kritické, jak by se před rokem mohlo zdát.

„V našem největším výrobním závodě v Mohelnici jsme po zavedení nového systému vyplácení nemocenských dávek zaznamenali pokles nemocnosti z devíti na šest procent, což znamená v průměru tisíc kalendářních dní v měsíci,“ řekl tiskový mluvčí Siemens ČR Petr Sedláček. Nového zákona se podniky trochu obávaly. Spočítaly si, že stoupne-li z nějakého důvodu nemocnost nad úroveň loňského roku, bude pro ně nový systém znamenat vyšší náklady na zaměstnance.

Generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška:

„Vypadá to, že si s tím firmy docela dobře poradily, že jim to nezpůsobilo nárůst nákladů a naopak nemocnost poklesla.“

Kromě takzvané karenční doby, kdy zaměstnanec nemá první tři dny marodění nárok na žádný příspěvek, zavedl totiž nový zákon povinnost zaměstnavatele vyplácet nemocenské dávky zaměstnancům od čtvrtého do čtrnáctého dne nemoci. Výměnou za to se jim snížila sazba odvodů na nemocenské pojištění z 3,3 na 2,3 procenta.

Podle informací České správy sociálního zabezpečení byl za jedenáct měsíců letošního roku výběr pojistného nižší, než kolik musela vyplatit na nemocenských dávkách. Za to může mimo jiné vyšší nezaměstnanost, a tudíž menší přísun peněz do systému, a také zavedení slev na pojistném na sociální zabezpečení pro firmy.