Export se držel, jásat nad výsledky ale nemůžeme

Praha – Zdá se, že nejčernější předpovědi ekonomů z počátku letošního roku o dopadech krize na světový obchod se nenaplní. Ani pohled na bilanci našeho zahraničního obchodu není tak špatný. Letošní krize ale víc než kdy jindy odhalila slabiny českého exportu. Zahraniční obchod České republiky skončil za prvních deset měsíců roku v přebytku. Přesto tato dobrá zpráva má trhliny.

Objem vývozu se snížil o sedmnáct procent a dovozu o dvacet procent. Za zlepšením bilance navíc stojí výpadek dovozu zapříčiněný nízkými cenami ropy. „Otázkou samozřejmě je, jestli takový přebytek při klesajícím objemu obchodu je v pořádku, když to saldo je vykoupeno tím, že kupujeme méně technologií z Japonska, takže máme třeba méně prostředků pro inovace, méně zdrojů, takže ten rok nebyl dobrý,“ říká generální ředitel CzechTrade Ivan Jukl.

Největší propad hlásí vývozci průmyslových výrobků. Krize potvrdila známé slabiny českého vývozu a přivedla na svět nové. Známým a dlouhodobým rizikem je závislost českého exportu na Německu. Právě tam letos směřovalo 33 procent vývozu. Export do Německa z většiny táhne mladoboleslavská Škodovka. V první polovině roku tam vyvezla díky šrotovnému o osm procent aut víc než ve stejném období loni.

Zemí, kam se letos českým exportérům dařilo vyvážet víc zboží než loni, moc nebylo. Dají se spočítat na prstech jedné ruky. „Patří sem Alžírsko, Irán, Vietnam, Honk-kong, Turecko, nejvíc se dařilo vyvážet do zemí Evropské unie,“ dodává Jukl. Jak se bude exportu dařit příští rok, bude záviset především na kondici okolních ekonomik. I ti největší optimisté jsou ale ještě pořád velmi opatrní a zdráhají se říct, že dopady krize už odezněly.