Pyrotechnika k Silvestru patří, odborníci ale varují

Praha - K novoročním oslavám neodmyslitelně patří i ohňostroj, ať už na náměstí, nebo přímo doma. Závěrem roku bývá pyrotechnika nejžádanějším zbožím. Měli bychom určitě nakupovat v kamenných obchodech, vyhnout se nákupu u stánku či na aukcích, kde ten původ může být spekulativní. Zákazník by měl také nakupovat pouze pyrotechniku s jasným návodem k použití, která prochází certifikačními testy. Lidé by neměli zapomínat, že i jednoduchá pyrotechnika v podobě rachejtlí a dělobuch může způsobit vážné úrazy.

 

„Od drobných popálenin a drobných řezných ran může dojít až po úraz smrtelný, kdy postiženému člověku vybouchla v břiše světlice,“ vysvětluje závažnost přednosta Chirurgické kliniky 2. LF a FN Motol Jiří Hoch. Stejný problém trápí i hasiče. Požárů na Silvestra totiž bývá několikanásobně víc než normálně.

„V rámci informační kampaně jsme upozorňovali, že tyto výrobky nesmí být odpalovány z oken, z balkónů či teras… Vždy si k tomu musí člověk najít prostranství, kde opravdu nemůže nikoho ohrozit ani jen vystrašit,“ říká tiskový mluvčí Obrany spotřebitelů Jan Mišurec.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Český trh je lákadlem pro různé firmy, které sem vozí pyrotechniku. Často se jedná o nebezpečné zboží. U pyrotechniky koupené na stánku může být lákadlem cena, kdy různí trhovci nakoupí pyrotechniku v zahraničí a snaží se jí zde prodat. Často zde pak ale chybí návod v češtině, což zákon nedovoluje.