Schodek rozpočtu si připsal smutné NEJ

Praha – Letošní schodek státního rozpočtu si připsal nepříjemné NEJ. Výsledek až minus 200 miliard korun je nejhorší v historii. Na kolik se schodek státního rozpočtu za letošní rok ve skutečnosti vyšplhá, bude jasné až na začátku příštího týdne, kdy ministerstvo financí zveřejní přesná čísla. Evropská unie zvedá varovně prst a Česko musí začít šetřit. Příští rok ale úsporám moc nepřeje. Na jaře čekají Česko volby, a tak se dá očekávat, že politici penězi ani slovy šetřit nebudou.

Pro celý tento rok se původně počítalo s deficitem jen mírně přes 38 miliard korun. Jenže do státní pokladny proudilo kvůli krizi míň peněz a stát také musel vyplácet víc na dávkách v nezaměstnanosti. „Já vůbec nevylučuji, že ta hranice bude někde kolem 200 miliard korun,“ řekl ministr financí Eduard Janota v Otázkách Václava Moravce 13. prosince.

„Stát se musí pokusit zvýšit své příjmy a snížit výdaje a zřejmě bude na stole i otázka zvyšování účasti lidí na některých veřejných službách,“ uvedl Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte.

Původní návrh – tak zvaný Janotův balíček, jenž počítal se schodkem necelých 160 miliard korun, poslanci rozsekali. Například ČSSD si vymanila, že ze státní kasy půjdou peníze navíc například na platy veřejných zaměstnanců nebo na podporu zemědělců. S dalšími penězi na sociální služby pak souhlasila většina poslanců.