Ukrajina splatila dluh pět miliard dolarů

Kyjev – Ukrajina zaplatila úplně a včas všechen svůj domácí i zahraniční dluh splatný v letošním roce v sumě 39,6 miliardy hřiven čili pět miliard dolarů. Oznámilo to dnes ukrajinské ministerstvo financí. Analytici a investoři se celý rok obávali, že země těžce postižená globální finanční krizí a ekonomickou recesí by mohla část dluhu nesplatit.

Ministerstvo financí sdělilo, že splatilo zahraniční dluh ve výši 2,13 miliardy dolarů. U domácího dluhu splatilo částku 22,58 miliardy hřiven. Ukrajina nyní finančně přežívá zásluhou úvěrové dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na 16,4 miliardy dolarů. Kvůli politickým třenicím a neochotě omezovat výdaje před lednovými prezidentskými volbami je však nyní plnění programu ze strany MMF pozastaveno.

Ukrajinské finance jsou v důsledku krize napjaty k prasknutí. Rozpočtové příjmy utrpěly těžký propad, zatímco výdaje zůstaly na dosavadní úrovni. Vláda před volbami nechce omezovat sociální dávky a část výdajů směřuje na záchranu některých bank a podporu ekonomiky. Kyjev však našel způsob, jak krátkodobě financovat veřejné výdaje v podstatě tištěním peněz. Vláda vydává krátkodobé dluhopisy s vysokými výnosy a ty kupuje přímo centrální banka.