Island vyplatí Británii a Nizozemsku miliardy půjčené v krizi

Reykjavík - Islandský parlament schválil plán na splacení skoro čtyř miliard eur Británii a Nizozemsku. Vlády těchto zemí peníze vyplatily jako kompenzaci britským a nizozemským klientům islandské banky Icesave, která vloni zkrachovala. Plán prošel jen těsnou většinou – částka představuje 40 procent islandského hrubého domácího produktu. Podle průzkumů bylo proti i 70 procent obyvatel. Vyrovnání dluhu ale Islandu pomůže na cestě do Evropské unie.

Zákon 63 členným parlamentem prošel ve středu 33 hlasy. A to už napodruhé, zákon o vyplacení peněz přitom schválil Island již v srpnu. Velká Británie a Nizozemsko ale s podmínkami hrubě nesouhlasily.   

Zákon totiž původně určoval rok 2024 jako nejzazší lhůtu, do které se Island peníze zaručuje vyplatit. Tato lhůta byla v nové legislativě prodloužena. 

Island si od normy slibuje rychlý vstup do Evropské unie a oživení jeho hospodářství. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje letošní propad severské ekonomiky na 7 až 7,5 procenta, není to ale tak hluboko, jak se čekalo.