Gazprom další plynovou válku s Ukrajinou nečeká

Moskva - Ruský plynárenský monopol Gazprom nečeká v novém roce plynovou válku s Ukrajinou tak, jak tomu bylo začátkem roku 2009. Tehdy bilaterální spory způsobily výrazné energetické potíže zemím střední a východní Evropy, pro něž bylo ukrajinské území tranzitní. Dnes se ale ruský energetický gigant odvolává na uzavření nové desetileté dohody s ukrajinským Naftogazem o regulaci dodávek. V rozhovoru pro ruskou rozhlasovou stanici Echo Moskvy to uvedl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

„Podepsali jsme, podle našeho názoru, dobrou dohodu s ukrajinským Naftogazem. Tudíž můžeme oslavovat letošní Nový rok doma,“ uvedl Kuprijanov. Dodal rovněž, že riziko pokuty pro Ukrajinu za příliš nízkou spotřebu v roce 2010 je téměř nulové. Podle nové dohody klesl minimální požadovaný odběr plynu pro Kyjev na 33,75 miliardy metrů krychlových plynu z původních 52 miliard. Gazprom rovněž podle mluvčího stáhl žalobu na ukrajinskou státní firmu Naftogaz u soudu ve Stockholmu kvůli plynové krizi z letošního ledna.

Neshody Moskvy a Kyjeva kolem plateb a cen zastavily na začátku letošního roku cestu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy a zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale třeba i Slovenska. Na vrcholu zimy se tak ocitly bez tepla miliony evropských domácností. Narušení dodávek plynu navíc způsobilo újmu rovněž evropskému průmyslu.

Rusko a Ukrajina nakonec v lednu letošního roku podepsaly dohodu o dodávkách plynu a Ukrajina od té doby vždy platila měsíční platby za odběr plynu včas, ačkoliv měla často problém s obstaráním peněz. Příští test přijde 11. ledna, kdy má Naftogaz zaplatit za prosincové dodávky. Kvůli nízkým teplotám by účet Ukrajiny za plyn za prosinec mohl stoupnout až na jednu miliardu USD (18,4 miliardy Kč) z listopadových 770 milionů USD.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby. Valná většina dodávek ruského plynu do Evropy přitom prochází přes Ukrajinu.

Tymošenková a Putin
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24