Litva zavírá jedinou jadernou elektrárnu – na přání Bruselu

Vilnius - Po šestadvaceti letech od spuštění ukončuje dnes ve 22:00 SEČ svou činnost litevská jaderná elektrárna Ignalina. Z provozu vyřadí svůj jediný reaktor a jeho likvidace potrvá 25 let. Koná tak na žádost Evropské unie, která zrušením elektrárny podmiňovala před rokem 2004 vstup Litvy do Evropského společenství. Podle unie se Ingalina typově příliš podobá ukrajinskému Černobylu. Produkce uzavírané elektrárny pokrývá osmdesát procent energetické spotřeby země.

Litva se nyní stane dovozcem elektřiny. Ministr energetiky Arvydas Sekmokas uvedl, že většinu potřebné elektřiny bude dodávat uhelná elektrárna Elektrenai a další bude dovážena z Estonska a Lotyšska. Plánuje se rovněž dovoz z Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Cena energie v Litvě tak v době ekonomické krize prudce vzroste; domácnostem o třetinu, litevským podnikům o polovinu. „Ve světě je to ojedinělý případ. Země, která generovala tak velký podíl elektřiny v jaderném zařízení - přes sto procent spotřeby! - se úplně vzdává jaderné energie. To nemá obdoby,“ řekl ředitel elektrárny Ignalina Viktor Sevaldin.

Energie dorazí ze Švédska - za osm let

Změna by měla přijít až za osm let, kdy má začít fungovat čerpání elektrické energie ze Švédska. Evropská unie na vybudování podmořského kabelu mezi Litvou a Švédskem a likvidaci provozu Ignaliny vynaložila téměř miliardu eur. To je další důvod, proč Brusel žádosti Vilniusu o to elektrárnu zatím nezavírat odmítá.

Litevská vláda navíc ani po pěti letech od vstupu do EU nepřipravila alternativy na čerpání elektrického proudu. Pověřená firma skončila v prosinci po neprůhledném působení bez výsledku. Uvažuje se o výstavbě nové, moderní jaderné elektrárny. Vše je ale jen ve stádiu úvah, stát má nejdříve za devět let. „Je to velký projekt, jednání bude trvat dlouho. Doufáme ale, že stejní lidé, kteří elektrárnu zavírají, budou moci připravit vybudování nové,“ řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

Jaderná elektrárna Ignalina
Jaderná elektrárna Ignalina
Více fotek
  • Jaderná elektrárna Ignalina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1333/133212.jpg
  • Dalia Grybauskaiteová autor: Mindaugas Kulbis (AP), zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/868/86753.jpg