Na mýtném se loni vybralo o 601 milionů méně

Praha - Automobiloví dopravci zaplatili v roce 2009 na elektronickém mýtném o 601 milionů korun méně než předloni, celkem 5,54 miliardy korun. Celkový pokles mýtného se připisuje ekonomické krizi a nižšímu objemu kamionové přepravy, příliš optimistické nejsou ani výhledy na letošek. V prvním roce fungování sytému přepravci uhradili 5,56 miliardy korun. Za tři roky elektronického vybírání mýtného zaplatili 17,25 miliardy korun.

Po všechny loňské měsíce kromě prosince mýtné vynášelo meziročně méně peněz. Ke konci roku se ale pokles zpomalil, v prosinci se už vybralo téměř o pět procent více.

Vybraná částka není čistým příjmem fondu dopravy. Stát splácí dodávku mýtného systému společnosti Kapsch, která investici zaplatila ze svých peněz. Loni a předloni byly splátky největší, státu tak zůstane zhruba 60 procent vybrané sumy. Poslední splátku zaplatí stát v letošním roce, poté bude každý rok platit Kapschi pouze za služby spojené s provozem systému.

Mýtné dosud platily pouze kamiony těžší 12 tun, celkem jich je zaregistrováno zhruba 420 tisíc. Ode dneška se k nim připojily také malé nákladní vozy s hmotností od 3,5 tuny. Během roku by jich mohlo být v systému až 100 tisíc, zatím se jich k placení přihlásila desetina.