Stop americkému drůbežímu na ruském trhu

Washington/Moskva - Rusko dnešním dnem začíná blokovat dovoz drůbežího masa ze Spojených států. Rusům se totiž nelíbí, že Američané používají k antimikrobiálnímu ošetření masa chlor. Obávají se, že tento způsob ošetření s sebou nese zdravotní rizika. Americkým drůbežářům způsobí rozhodnutí ruských úřadů značnou újmu. Rusko pro ně totiž je největším exportním trhem, v roce 2008 tam dodali maso za 801 milionů dolarů (asi 14,7 miliardy korun).

„Chlor se jako prostředek k antimikrobiálnímu ošetření drůbežího masa ve Spojených státech používá už více než 25 let. Toto rozhodnutí v podstatě zamezuje vývoz amerického drůbežího do Ruska, bude mít ničivé dopady na drůbežářský sektor v USA i na obchod,“ komentovala rozhodnutí Ruska mluvčí amerického ministerstva zemědělství Katie Gorscaková.

Gorscaková rovněž uvedla, že kvůli postoji ruských úřadů budou tamní spotřebitelé za drůbeží maso platit víc, než kdyby Američané mohli do Ruska dál vyvážet. Washington je přesvědčen, že postup ruských úřadů je neoprávněný, protože podle vědeckých poznatků je prý chlor jako prostředek k antimikrobiálnímu ošetření masa bezpečný a účinný.

Předseda americké Rady pro vývoz drůbeže a vajec Jim Sumner doufá, že do Ruska se dostane alespoň to maso, které už je na cestě. „Na cestě nebo už v ruských přístavech teď může být asi 30 tisíc tun, věříme ale, že toto maso bude moci na jejich trh ještě vstoupit, což nám také ruská veterinární správa dříve slíbila,“ podotkl Sumer. Přiznal však, že dlouhodobé vyhlídky pro další obchod jsou nejisté.

Američtí a ruští představitelé se dohodli, že co nejdříve povedou o této problematice další technická jednání, zatím ale nemají jasno ani v tom, kdy zasednou k jednacímu stolu.