Tendry na dodavatele energií pomáhají městům šetřit

Praha/České Budějovice – Městům i krajům budou letos kvůli propadu ekonomiky chybět v kasách stamiliony. Krize je tak donutila šetřit všude, kde to jen jde. Miliony šetří mimo jiné tím, že vypisují rozsáhlá výběrová řízení na dodavatele energií. Finanční odborníky to nepřekvapuje, až krize podle nich donutila úředníky k tomu, aby se konečně začali chovat tržně.

Výběrová řízení vypsala řada českých měst. Jedním z nich jsou třeba České Budějovice, které díky tomu ušetří až třetinu nákladů na elektřinu. Ve výběrovém řízení hledaly jednonoho jediného dodavatele. „Bude dodávat elektrickou energii pro magistrát, pro všechny zřizované příspěvkové organizace a ta úspora činí oproti roku 2009 10 milionů korun,“ informoval primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (ODS).

Magistrát musel vypovědět smlouvy nejen svoje, ale také všech městských škol, divadel nebo mateřských školek. A nabídnout dodavatelům obchod, kvůli kterému už stálo za to snižovat ceny. Čím větší zakázka, tím jsou totiž dodavatelé ochotni jít s cenou níže.

„Není to žádné překvapení, protože stejně tak se chovaly firmy na konci loňského roku, když se snažily snížit náklady,“ řekl o snažení měst a krajů finanční analytik Grant Capital Pavel Šťastný. Rozhýbat trh s elektřinou se již dva roky snaží polostátní gigant ČEZ, na firmy, města i kraje útočí masivní reklamní kampaní.

Firmy a úřady si dodavatele elektřiny mohou v Česku vybírat už šest let, domácnosti čtyři. Konkurence by měla fungovat i na trhu s plynem a stejným způsobem mohou města vypisovat výběrová řízení i na dodavatele telefonních služeb nebo internetu.

Jihočeský kraj
Jihočeský kraj