Výběr mýta na Slovensku selhal, tvrdí dopravci

Bratislava/Košice - Elektronický mýtný systém na Slovensku podle protestujících slovenských autodopravců v prvních dvou dnech provozu selhal. Dopravci se do něj nemohli registrovat, na čerpacích stanicích navíc není dostatek palubních jednotek. Tvrdí to zástupci nové Unie autodopravců Slovenska, kteří na pondělí ohlásili protesty proti mýtnému. Provozovatel systému, společnost SkyToll, i slovenské ministerstvo dopravy ale jakékoli problémy popírají.

„Víme o tom, že přes Slovensko projíždělo 20 tureckých kamionů, které si chtěly koupit mýto. Od Trstěné nemohly nikde sehnat palubní jednotky. Údajně provozovateli spadl systém a pak je nemohli registrovat,“ tlumočil výhrady dopravců zástupce unie Rudolf Páleš. Na jedné z čerpacích stanic prý ani jeden kamion neměl zařízení k počítání kilometrů najetých po zpoplatněných úsecích. Palubní jednotky prý nebylo možné koupit. Nedostali je ani někteří dopravci, kteří si je objednali v předstihu.

Ministerstvo dopravy radí, aby řidiči, kteří palubní jednotky nemají, své kamiony raději odstavili. V případě, že tak neučiní a policie je chytí, hrozí jim pokuta až 16 tisíc eur. A policisté se činí, řidiče, kteří mýtné nezaplatili, chytali už v první den po zpuštění systému.

Provozovatel mýta: Systém funguje bezchybně

„Jediná odstávka systému byla ještě 12 hodin před jeho spuštěním. Během této odstávky se noví přepravci nemohli do systému zaregistrovat, od půlnoci 1. ledna jsme žádné problémy nezaznamenali,“ brání se mediální zástupkyně společnosti SkyToll Lenka Lendacká. Dodala, že na všech třinácti pohraničních distribučních místech je palubních jednotek dost.

Zprávy o kolapsu systému mýtného považuje za nesmyslné i slovenské ministerstvo dopravy. „Je to nesmysl, žádný kolaps nenastal,“ tvrdí mluvčí ministerstva Stanislav Juričkovič. „Osobně jsem si byl na jednom frekventovaném přechodu ověřit, jak registrace probíhá, a žádný problém jsem nezaznamenal. Registrace trvá deset až patnáct minut včetně namontování palubní jednotky. Jednotek je dostatek a žádné problémy jsme opravdu nezaznamenali,“ dodal. O žádných problémech neví ani mýtná policie.

Nespokojení dopravci chystají petici

Slovenští autodopravci, kteří kritizují údajnou nepřipravenost mýtného systému, plánují na pondělí protest na čerpacích stanicích, kde chtějí zahájit podpisovou petiční akci. Blokovat čerpací stanice sice nebudou, připustili však, že při tankování může docházet k mírnému zdržení. Do protestu chtějí zahrnout více než stovku čerpacích stanic po celém Slovensku.

Jedním z požadavků nespokojených dopravců je i snížení spotřební daně z pohonných hmot, což sliboval nynější premiér Robert Fico v předvolební kampani před parlamentními volbami v roce 2006. Mezi další požadavky patří také odklad spuštění mýtného systému, označení všech zpoplatněných silnic značkami nebo snížení daně z motorových vozidel.

Mýtný systém na Slovensku funguje pro vozidla nad 3,5 tuny od Nového roku, první den ale byl provoz kamionů kvůli státnímu svátku omezen. Bez omezení mohou nákladní vozidla jezdit po silnicích až od pátečních 22:00 hodin.