Sklářský průmysl zažil velmi špatný rok a nečeká zlepšení

Praha - Velmi špatný rok prožil sklářský průmysl v České republice. Podle odhadu Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR budou loňské tržby v jednotlivých oborech v meziročním srovnání nižší o osm až 35 procent a počet zaměstnanců v tomto odvětví klesl o 25 až 30 procent. „Současný vývoj domácí a zahraniční ekonomiky nedává velké naděje na zlepšení ani v roce 2010,“ říká tajemnice asociace Magda Purkrábková.

„Firmy jsou spíše pesimistické a odhadují další poklesy tržeb. Je samozřejmé, že poklesy tržeb povedou k dalšímu snižování počtu pracovníků. Je možné, že budou některé závody zavřeny,“ konstatovala.

Sklářství v Česku se úspěšně rozvíjelo ještě v roce 2007, kdy tržby dosáhly 46,13 miliardy korun. Předloni poklesl objem tržeb skoro o sedm procent na 43 miliard a za rok 2009 bude propad ještě větší.

Lidí zaměstnaných ve sklářství rapidně ubývá

S klesajícími tržbami také rapidně ubývá počet lidí zaměstnaných v tomto odvětví. Na konci roku 2008 bylo ve sklářském průmyslu zaměstnáno 24 080 pracovníků, o rok dříve jich bylo o 3 200 více. Nyní jich není ani dvacet tisíc.

Ve sklářském průmyslu podle údajů Českého statistického úřadu k 30. 9. 2009 působilo 125 firem s více než 20 zaměstnanci. Z nich však pouze 48 sklo taví a následně zpracovává. Ostatní firmy zpracovávají dodané skleněné polotovary.