Bydlení vyjde české domácnosti dráž

Praha – Vyšší nájmy a ceny vody v letošním roce způsobí, že bydlení vyjde Čechy letos dráž než loni. Kvůli deregulaci mohou v novém roce majitelé domů ve většině obcí s výjimkou Prahy a několika krajských měst účtovat nájemné blížící se tržní úrovni. Hlouběji do peněženek bude třeba sáhnout i přesto, že ceny elektřiny a plynu budou alespoň v prvních měsících roku mírně nižší než loni.

Deregulace nájemného je pro nájemníky velkým strašákem. Jejich peněženky se totiž prohnou, připlatí si měsíčně o několik stovek korun. „Pokud by všichni využili maxima, tak je to něco malinko přes 17 procent – teoretický nárůst. Prakticky odhadujeme, že by se to mělo pohybovat kolem 15 procent,“ uvedl ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš. Ale budou i města, kde nájemné poroste mnohem rychleji. Největší růst nájmů v obecních bytech se dá čekat v Chrudimi, a to o 73 procent, v České Lípě o 63 procent a Náchodě o 53 procent.

Vodné a stočné podraží o desetikoruny

O něco menší nárůst domácnosti pocítí na vodném a stočném. Zpravidla od Nového roku podražilo o desetikoruny měsíčně. I tady ale existují velké rozdíly. Zatímco v Praze zdražil kubický metr vody zhruba o korunu a Pražané platí 56,50, horší je to třeba v Ústí nad Labem. Tam bylo navýšení citelnější – o 6,50 korun za kubický metr. Jeden nyní stojí 70 korun. A to je víc než o pár kilometrů dál za německými hranicemi.

Levnější jsou energie

Na druhou stranu by domácnosti ale měly ušetřit na energiích, a to i stokoruny podle způsobu využití. Nejvíce zlevňuje elektřina. „Celkové snížení pro konečného zákazníka pro rok 2010, typu domácností, je 3,6 procenta,“ připomněl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Alespoň v prvním čtvrtletí bude levnější také plyn – o procento. „První kvartál 2010 je příznivý. Já bych odhadoval, že ve druhém kvartálu může být cena ještě stálá,“ předpověděl Fiřt.

U tepla je to všelijak

Nejednoznačná situace je u tepla. Záleží totiž na tom, jakou dohodu má konkrétní město s teplárnou a co jeho dodavatel spaluje. Někde tak ceny prostou, jinde domácnosti naopak ušetří. „To rozpětí může být i 100 procent. Některé domácnosti zaplatí méně, dalo by se říct i o 5 procent dolů. Převažuje ale spíš mírný nárůst až do 10 procent,“ uvedl energetický expert z konzultační firmy ENA Jiří Gavor. Pro domácnosti to tedy většinou zase bude znamenat nárůst výdajů v řádech stokorun.

Na závěr pojďme počítat. Nájemné bude o stokoruny měsíčně dražší, výdaje na vodné a stočné vzrostou o desetikoruny. Domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení a topení, tedy k běžnému odběru, ušetří za rok zhruba tři sta korun. Malinko ušetří lidé také na plynu. Ve většině případů si ovšem připlatí za teplo. Sečteno a zkráceno: náklady spojené s bydlením budou až o několik tisíc korun za rok vyšší, než tomu bylo loni.

Elektrická síť
Elektrická síť