Rusko přestalo dodávat ropu Bělorusku

Moskva – Ruské dodávky ropy do Běloruska se zastavily. Země se totiž zatím nedohodly na podmínkách, za kterých bude Bělorusko surovinu z Ruska odebírat. Neshody panují především kolem výše tranzitních poplatků a cel. Přerušení dodávek ropy do Běloruska ale zatím nenarušilo tranzit suroviny do Polska a Německa, do kterých ruská ropa proudí právě přes Bělorusko.

Běloruští představitelé dnes obvinili Rusko, že jeho delegace vnesla do jednání o cenách ropy na letošní rok nepřiměřený tlak. Tento postoj podle Minsku brání užší ekonomické integraci mezi oběma zeměmi.

Minsk hrozí, že bude chtít po Rusku, aby platilo desetkrát vyšší tranzitní poplatky než dosud. Běloruské rafinerie Naftan a Mozyr, jimiž Bělorusko disponuje, mají podle obchodníků zásoby zhruba na týden. Ropa údajně přestala proudit hned 1. ledna.

Spor mezi Moskvou a Minskem se vede o ceny suroviny na letošní rok. Rusko chce, aby Bělorusko platilo i vývozní cla z ropy, která proudí do jeho rafinerií. To Minsk odmítá a odvolává se na dohodu o celní unii mezi oběma zeměmi. Po Rusku proto možná bude chtít za tranzit ropy do Polska a Německa až 45 dolarů za tunu, což je asi desetinásobek nynější ceny.

Před přerušením dodávek dostávalo Bělorusko z Ruska ropovodem Družba asi 400 tisíc barelů denně. Většina ropy se nevyužívala v Bělorusku, ale putovala dál na Západ. Podobný spor před třemi lety způsobil, že Polsko i Německo po určitou dobu dostávaly méně suroviny, než měly smluvně dohodnuto. Rusko ovšem tvrdí, že nynější spor by se neměl na dodávkách do Evropské unie nijak projevit.