ÚOHS bude muset kvůli novému zákonu omezit kontroly

Brno - Vlastní kontrolní činnost týkající se veřejných zakázek bude možná letos nucen omezit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Důvodem jsou podle předsedy úřadu Petra Rafaje nové pravomoci vyplývající z nového zákona o významné tržní síle. Antimonopolní úřad bude od února, kdy nový zákon vstoupí v platnost, kontrolovat vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Zároveň ale rozpočet ÚOHS na letošní rok počítá se stejným počtem zaměstnanců jako loni. Novou agendu tak dostanou na starost zaměstnanci z jiných odborů úřadu.

Vznikající odbor, který se má zabývat zákonem o významné tržní síle, bude mít pět zaměstnanců. „Jedná se o značný problém, protože v poslední době v souvislosti s hospodářskou krizí narůstá počet podání firem v oblasti veřejných zakázek,“ uvedl Rafaj a dodal: „Je pravděpodobné, že budeme mít do budoucna velké problémy s dodržováním lhůt v oblasti veřejných zakázek. Nelze vyloučit, že budeme nuceni omezit vlastní kontrolní činnost a řešení podnětů ze strany státních úřadů.“

ÚOHS přitom vlastní kontroly často neprovádí, v drtivé většině reaguje na vnější podněty. Loni úřad podnikl podle informací ÚOHS jedinou, zato ale obsáhlou vlastní kontrolu. Týkala se více než 80 veřejných zakázek a výběrových řízení souvisejících s pořádáním loňského lyžařského mistrovství světa v Liberci. Na základě kontroly pak úřad zahájil 11 správních řízení s libereckým magistrátem jako zadavatelem zakázek. Antimonopolní úřad zároveň stále zkoumá zakázky zadané Technickou univerzitou Liberec. V tomto případě zatím nezahájil žádné správní řízení. 

ÚOHS se bude zabývat i vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli

Za zneužití tržní síly hrozí obchodním řetězcům pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. Zákon ukládá hlavně řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Zákon stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nebudou smět prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na sezonní nebo rychle se kazící produkty. V letošním roce bude muset úřad ušetřit oproti loňsku téměř osm milionů korun. O tolik se totiž letos snížil schválený rozpočet antimonopolního úřadu. Letos bude mít úřad na provoz 135,8 milionu korun, což je nejméně od roku 2007. „Šetřit budeme zejména v oblasti provozních nákladů,“ uvedl Rafaj.

Nyní se antimonopolní úřad zabývá třemi hlavními oblastmi - hospodářskou soutěží, veřejnými zakázkami a veřejnou podporou. Povoluje či zamítá například fúze firem na českém trhu a kontroluje, zda společnosti nezneužívají svého dominantního postavení na trhu.