Důchodová reforma dělá první opatrné krůčky

Praha – Na odchod do starobního důchodu musí Češi nově čekat déle. Místo 25 let musí od ledna odpracovat pro vznik nároku na penzi 26 let. A tím to neskončí, nutná podmínka pro odchod do důchodu se bude dále zpřísňovat až na 35 roků, které budou muset lidé odpracovat od roku 2018. Postupně se posunuje také věk odchodu do penze. A další změny se dají čekat po květnových volbách. Kompletní reforma důchodového systému je podle ekonomů nezbytná, jinak státu hrozí bankrot.

Muži i bezdětné ženy nebo ty s jedním dítětem – ti všichni budou v budoucnu odcházet do penze až v 65 letech. Ženy se dvěma a více dětmi budou mít nárok na důchod o něco dříve.

Změny, které platí od začátku roku, pocítí ale také studenti středních, vyšších a vysokých škol. Roky vzdělávání se jim doposud počítali do penzijního výměru, avšak nově už tomu tak není. Jedinou cestou, jak roky studia v důchodu zohlednit, je přispívat si na penzi dobrovolně. Minimální částka činí 1660 korun měsíčně.

Ulehčení pro pracující důchodce

Naopak snazší situaci od ledna mají pracující důchodci, odpadla jim totiž všechna dosavadní omezení, mezi které patřilo například uzavírání pracovní smlouvy jen na jeden rok. „Důchodce může pracovat, mít uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, a přesto bude dostávat výplatu důchodu,“ potvrdila Jana Butanová z České správy sociálního zabezpečení.

Mění se také pravidla pro invalidy

Od 1. ledna odzvonilo také dělení na částečný a plný invalidní důchod. Nově se mluví o invaliditě prvního, druhého a třetího stupně, pod který automaticky přechází současný plný invalidní důchod. „Lidé, kteří pobírají částečný invalidní důchod proto, že jim schopnost výdělečné činnosti poklesla nejméně o 50 procent, budou podle toho nového názvosloví pobírat invalidní důchod ve druhém stupni,“ upřesnila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Částka, kterou budou invalidé pobírat, ovšem zůstává nezměněna.

Bez další reformy důchodů skončí stát v bankrotu

Letošním 1. lednem ale důchodová reforma nekončí. I když další změny nejsou ještě jasně naplánované, stát se bez nich neobejde, shodují se ekonomové.

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl:

„Důchodový systém má ještě deset let, příštích deset let se to dá utáhnout, ale bude to stát strašné peníze, pak následuje bankrot státu, pokud s tím něco neuděláme.“


A na nutnosti reformy se shodují i politici, i když třeba předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že to zas až tolik nehoří, reforma potřeba bude až za dvacet let. „Ten chlapec, kterého jste si sem přivedli jako experta, se pohybuje v říši fantazie,“ řekl na adresu Michla Paroubek, přestože Michl dělal v minulosti poradce také jeho straně. Nicméně i šéf sociálních demokratů se stejně jako jeho rival předseda ODS Mirek Topolánek hodlá v případě vítězství své strany ve volbách reformou penzí zabývat, i když až poté, co odezní následky hospodářské krize.

Stupně invalidity
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24