Tisíce Francouzů přiznaly peníze ukryté v zahraničí

Paříž - Významná část ze zhruba 3000 Francouzů, jejichž jména se objevila v záznamech ukradených ze švýcarské pobočky nadnárodní finanční skupiny HSBC, do nynějška kontaktovala úřady s požadavkem dát si své daňové záležitosti do pořádku. Do Francie se tak vrátily úspory za zhruba tři miliardy eur (asi 79,4 miliardy korun). Díky tomu státní pokladna získá na dodatečně vybraných daních kolem 500 milionů eur (zhruba 13,2 miliardy korun).

Proti postupu francouzských úřadů ostře protestuje Švýcarsko. Paříž sice slíbila, že datové nosiče, na nichž jsou kradené údaje uloženy, do Švýcarska vrátí, získané informace ale prý stejně použije. Navíc většina lidí, o které Francouzům šlo, už se stejně přihlásila sama.

Podle francouzských úřadů jde o výborný výsledek

„Spíše 3000 lidí se přihlásilo úřadům než 1500. To je velký úspěch,“ prohlásil francouzský ministr rozpočtu Eric Woerth. Podle něj se Francie bude dál snažit přesvědčit daňové delikventy, aby peníze na zahraničních účtech přiznali. Na začátku prosince úřady uváděly, že své daňové záležitosti si dalo do pořádku asi 1400 lidí, kteří mají peníze ukryty na švýcarských kontech.

Ovšem teprve v prosinci vyšlo najevo, že francouzské úřady se dostaly ke kompletním údajům o klientech, které byly ukradeny ze švýcarské pobočky banky HSBC. Úřady pak uvedly, že zájem dát si své daňové nesrovnalosti do pořádku začalo projevovat mnohem více lidí.

Klienty zradil bývalý zaměstnanec HSBC

Banka potvrdila, že její bývalý zaměstnanec Hervé Falciani v letech 2006 a 2007 z banky ukradl záznamy o klientech, a proto proti němu zahájila právní kroky. Falciani uprchl do Francie, kde se údajů loni zmocnily úřady. Francouzská policie totiž na žádost švýcarských úřadů provedla razii v domě, kde se Falciani ukrýval, a zabavila digitální soubory, které měl u sebe.

Postup Francouzů Švýcary rozzuřil natolik, že Paříži pohrozili odvetou. Pokud prý záznamy nevrátí, Švýcarsko by mohlo pozastavit účinnost ratifikace smlouvy, jejímž smyslem je pomoci Francouzům pochytat daňové delikventy. Francie slíbila, že záznamy odevzdá, seznamy ale prý bude využívat dál.

Svou činnost podle plánu ukončila k 31. prosinci 2009 zvláštní jednotka, kterou Francie zřídila loni v dubnu. Jejím cílem bylo zaměřit se právě na daňové podvodníky a zajistit, aby příjmy ukryté v zahraničí přiznali a ve Francii zdanili. Kampaň proti daňovým podvodníkům ale podle ministra bude pokračovat i v letošním roce.

Švýcarsko
Švýcarsko
Více fotek
  • Švýcarsko zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1033/103235.jpg
  • Švýcarské franky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/737/73635.jpg