Za Opencard stojí podle Topolánka přítel Béma a advokát ČSSD

Praha – Projekt Opencard, který dostal nálepku ztrátového fiaska, je podle předsedy ODS Mirka Topolánka záležitostí přítele primátora Pavla Béma (ODS) Romana Janouška a advokáta s vazbami na ČSSD Miroslava Jansty. Topolánek je nyní velmi zvědavý na ministra vnitra Martina Pecinu nominovaného do vlády sociálními demokraty, jak a s jakou horlivostí bude kauzu Opencard vyšetřovat.

„Opencard je typický double 'Jan', Janoušek - Jansta,“ konstatoval Topolánek v dnešních Otázkách Václava Moravce, když přišla řeč na korupci. „Takhle prostě fungují některé zakázky v Praze,“ dodal. Janoušek je přitom přítelem primátora Béma, který Topolánka ostře kritizoval a neúspěšně proti němu kandidoval na post předsedy ODS.

Jansta má zase vazby na ČSSD. Jansta není v městské radě ani nebyl šéfem útvaru, který příslušná výběrová řízení vypisoval, hájil advokáta Paroubek. „Je to zoufalá snaha odvést pozornost od Opencardů, Viamontů a všech těch pomníků po vaší éře,“ soudí Paroubek.

Předseda ČSSD rovněž věří, že případem kolem Opencard se nebude zabývat Pecina, ale policie. V souvislosti s kauzou již totiž padlo trestní oznámení na neznámého pachatele. Podala ho nezávislá zastupitelka Jana Ryzlinková.

Na chyby v projektu Opencard a na jeho ztrátovost upozornil audit projektu. Ten shledal, že se za červené čipové kartičky již zaplatilo 888 milionů korun, avšak Opencard nevydělala zatím ani korunu. Kauza už má první oběť, na místo šéfa magistrátního odboru informatiky rezignoval k polovině ledna Václav Kraus. Z magistrátu odejde úplně. Kraus se ale proti auditu ohradil a poukázal na to, že v počátcích projektu, kdy se údajné chyby staly, na magistrátu vůbec nepracoval.