Vláda se dnes zaměří na DPH, dluhopisy nebo lobbing

Praha - Poslanci Občanské demokracie chtějí docílit zlevnění některých služeb. Kabinet Jana Fischera dnes posoudí jejich návrh, aby některé vybrané služby nově spadaly do nižší sazby daně z přidané hodnoty, která je v novém roce desetiprocentní. Předloha počítá s tím, že by do nižší sazby přešly i opravy, rekonstrukce nebo modernizace staveb pro bydlení.

Občanští demokraté chtějí nově zdanit deseti místo dvaceti procenty například opravu obuvi, oděvů nebo koženého zboží. Nižší DPH by se podle nich měla stahovat také na kadeřnické, holičské a restaurační služby, ovšem kromě prodávání tabákových výrobků a alkoholu.

Poslanci ODS v předloze tvrdí, že by jejich návrh zatížil rozpočet až sedmi miliardami sedmi sty miliony korun. Vidí ale jasné pozitivum, které má spočívat v záchraně mnoha pracovních míst.

Video Vstup Alice Schinabekové
video

Vstup Alice Schinabekové


Návrh občanských demokratů ale není jediná daňová otázka, kterou bude tým premiéra Fischera řešit. Na jednání kabinetu přijde i poslanecká novela zákona o daních z příjmů.

Další program vlády: lobbing nebo dluhopisy

Kvůli krytí letošního schodku rozpočtu navíc ministerstvo financí plánuje vydat dluhopisy za více než 153 miliard korun. Také tento návrh zákona vláda projedná.

Kabinet Jana Fischera dnes dostane na stůl i zákon o lobbingu, který tentokrát sepsali zástupci sociální demokracie, komunistů, zelených a někteří nezařazení poslanci.