Čepro začne vypisovat tendry, dosud ignorovalo zákon

Praha - Státní podnik Čepro začne podle Hospodářských novin po doporučení od právních kanceláří od poloviny roku zveřejňovat své zakázky. Firma podle deníku roky porušuje zákon o zadávání veřejných zakázek, nevypisuje totiž soutěže a zakázky zadává tomu, koho si sama vybere. Za poslední tři roky podnik zadal veřejné zakázky za celkem 4,5 miliardy korun. Čepro při svém dosavadním postupu tvrdilo, že poskytuje služby ve veřejném zájmu a na takové se zákon o veřejných zakázkách nevztahuje. Jeho zakázky tak nemůže kontrolovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řada firem se o zakázkách vůbec nedozví a státní podnik může přicházet o desítky milionů korun, které by ušetřil díky konkurenci nabídek.

Ministerstvo financí, které v Čepru vykonává za stát akcionářská práva, s postupem firmy souhlasí. „Nyní jsou nastavovány vnitřní organizační procesy. Po řádném dokončení transformace společnosti bude společnost vybírat své dodavatele postupem podle zákona o veřejných zakázkách,“ sdělil deníku náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Postup Čepra kritizuje antimonopolní úřad

Tento postup ovšem kritizuje ÚOHS. Podle něj mělo Čepro zakázky podle zákona - tedy zveřejněním na centrální adrese - zadávat okamžitě, jakmile zjistilo, že se na něj zákon vztahuje. „Není možné zjistit, že porušuji zákon, a pak si dát nějakou náběhovou dobu,“ uvedl ředitel odboru veřejných zakázek Robert Páleník.

Firma s ročním obratem 54 miliard korun, který ji řadí na deváté místo v zemi, podle HN za dobu své existence nevypsala jediné výběrové řízení podle zákona o veřejných zakázkách.

Společnost Čepro se věnuje především skladování a přepravě pohonných hmot, kromě toho provozuje i vlastní síť čerpacích stanic pod názvem EuroOil. Firma vznikla v roce 1994 transformací části majetku bývalého státního podniku Benzina ve druhé vlně privatizace. Jejím zakladatelem a jediným akcionářem byl Fond národního majetku, po jeho zániku byly akcie Čepra převedeny na ministerstvo financí.

Nádrže na pohonné hmoty v areálu společnosti Čepro
Nádrže na pohonné hmoty v areálu společnosti Čepro