Ruská ropa už teče do Běloruska i Evropy, na obzoru je ale další problém

Minsk - Ropovodem Družba již proudí ruská ropa do Běloruska i do zemí Evropské unie normálně. V současné chvíli jedná Moskva s Minskem o podmínkách vývozu ropy pro tento rok. V neděli podle obchodníků zastavilo Rusko dodávky ropy do běloruských rafinerií, když uzavřelo přítok ruské ropy do dvou běloruských rafinerií Naftan a Mozyr. O dalším postupu v ropné krizi mezi Běloruskem a Ruskem by tak dnes mohl rozhodnout běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Bělorusko ale hrozí Rusku zastavením dodávek elektřiny.

„Ropa do Běloruska teče,“ potvrdil mluvčí běloruské státní ropné společnosti Belněftěchim. Ropovod Družba, který spojuje ruská ropná pole na západní Sibiři se zeměmi EU, funguje normálně. Běloruská státní firma Belenergo ale Rusku pohrozila, že zastaví dodávky elektrické energie do oblasti okolo Kaliningradu. Přes území Běloruska totiž podle ní proudí energie do Ruska bez dohody o tranzitních poplatcích. To by mohlo smír mezi zeměmi ohrozit.

Cenový spor prý ale tok ropy Družbou neovlivní

Belněftěchim uvedl, že obě rafinerie pracují normálně. Navíc viceprezident ruského monopolního vývozce ropy Transněfť Michail Barkov v neděli prohlásil, že cenový spor v žádném případě tok ropy Družbou neovlivní.

V neděli běloruský kabinet oznámil, že jednání o dodávkách ropy na tento rok zatím nedospěla k žádnému konci. Obě země jednaly už koncem loňského roku, na Silvestra ale jednání bez výsledku ukončily a běloruská delegace se vrátila domů. Už po prvním kole jednání si Bělorusové stěžovali, že Rusko je při jednáních příliš tvrdé, což prý nelze akceptovat. Rusové říkají, že chtějí dostat obchodní podmínky na tržní úroveň, aby dodávkami levné energie dále nesubvencovali Bělorusko.

Družbou proudí do Běloruska 20 milionů tun ropy ročně

Ropovodem Družba dostává Bělorusko z Ruska asi 20 milionů tun ropy ročně. Spotřebovává ale jen asi čtvrtinu tohoto objemu, zbytek zpracovává a ropné produkty vyváží na Západ. Rusové chtějí, aby Bělorusko z takto využité ropy platilo náležitou daň v podobě vývozních cel a poukazuje na to, že bezcelním vývozem Moskva jen dále subvencuje běloruskou ekonomiku.

Odhady Běloruska poukazují, že pokud země bude požadovanou daň platit, přijde ji to na zhruba pět miliard dolarů ročně, tedy více než deset procent jejího hrubého domácího produktu. Minsk proto nyní hrozí, že bude chtít po Rusku, aby platilo desetkrát vyšší tranzitní poplatky než dosud.

Družba patří z hlediska délky potrubí a objemu přepravené suroviny k největší soustavě ropovodů na světě. Přes Družbu proudí ropa do největších rafinerií v Německu a tamní spotřebu ropy pokrývá asi z 15 procent. Mnohem závislejší je ale na Družbě Polsko, které surovinou ze severní větve Družby kryje více než tři čtvrtiny své spotřeby ropy.