Schodek státního rozpočtu Slovenska loni stoupl čtyřnásobně

Bratislava - V loňském roce stoupl schodek státního rozpočtu Slovenska zhruba čtyřnásobně na 2,79 miliardy eur (asi 73,5 miliardy korun). Ovšem hospodaření státu skončilo lépe, než předpokládala vláda premiéra Roberta Fica po úpravě parametrů rozpočtu. Původně kabinet počítal za loňský rok se schodkem 1,01 miliardy eur, kvůli negativním dopadům hospodářské krize však později zvýšil jeho odhad na 3,15 miliardy eur.

V důsledku hospodářské krize sice poklesly státní příjmy, výdaje však rostly. Rozpočtové příjmy, které tvoří hlavně daně, za leden až prosinec 2009 klesly o sedm procent na 10,54 miliardy eur. Výdaje naopak stouply na 13,33 miliardy eur, asi o desetinu.

Z největší míry ovlivňuje vývoj státního rozpočtu hospodaření veřejných financí. Vláda původně naplánovala na loňský rok veřejný schodek na úrovni 2,08 procenta hrubého domácího produktu, nejnověji ho odhaduje na 6,34 procenta výkonu ekonomiky. V letošním roce však chce deficit snížit na 5,5 procenta HDP.

Rozumný schodek pomohl Slovákům do eurozóny

Schodek rozpočtu činil v roce 2008 704,2 milionu eur. Pro letošní rok parlament schválil rekordní deficit 3,75 miliardy eur. Příjmy se mají zvýšit na 12,53 miliardy eur a výdaje na 16,28 miliardy eur.

Samotné udržení dobré kondice veřejných financí bylo jedním z kritérií, která se hodnotila před loňským vstupem Slovenska do eurozóny. Ministerstvo financí plánuje snížit veřejný schodek na tři procenta požadovaná Evropskou unií v roce 2012.

Euro
Euro