Magistrátu se nelíbí Topolánkovy výroky o Opencard

Praha - Pražský magistrát vyzval předsedu ODS Mirka Topolánka, aby buď předložil důkazy o tom, že do projektu Opencard zasahovaly soukromé osoby, nebo aby se podobných výroků zdržel. Magistrát se tak ohradil proti tvrzení, se kterým Topolánek přišel včera v Otázkách Václava Moravce, že do projektu zasahoval přítel primátora Pavla Béma (ODS) Roman Janoušek a advokát s vazbami na sociální demokracii Miroslav Jansta.

„Pokud má pan předseda Topolánek jakýkoli důkaz, že by soukromé osoby zasahovaly do realizace projektu, poškozovaly ho nebo se na něm obohacovaly, prosíme ho, aby je předložil magistrátu, případně orgánům činným v trestním řízení,“ vyzval Topolánka ředitel magistrátu Martin Trnka. V opačném případě by se měl lídr ODS takových tvrzení zdržet, nepodložená obvinění prý mohou budoucnost projektu poškodit.

„Opencard je zastupitelstvem hlavního města řádně schváleným projektem, jehož přínos pro Pražany je nezpochybnitelný,“ konstatoval ředitel Trnka. Dodal, že nedostatky, na které upozornil audit, město odstraňuje.

Topolánkův kontroverzní výrok v Otázkách Václava Moravce:

„Opencard je typický double 'Jan', Janoušek – Jansta. Takhle prostě fungují některé zakázky v Praze.“


Projekt Opencard zatím neplní očekávání. Hlavní město a dopravní podnik už do něj nalily 888 milionů korun. Červená kartička však zatím má jen omezenou funkčnost a neplynou z ní ani plánované milionové příjmy. Podle kritiků se projekt změnil ve ztrátové fiasko, nezávislá zastupitelka Jana Ryšlinková již proto dokonce podala i trestní oznámení na neznámého pachatele.

Město zadalo kromě původního auditu ještě novou prověrku projektu, aby mělo problémy projektu podložené ze dvou nezávislých zdrojů. Výsledky druhého auditu budou k dispozici během ledna. Primátor Bém z nich pak chce vyvodit důsledky.