Vláda podpořila vydání dluhopisů za 153 miliard

Praha - Návrh zákona o státním dluhopisovém programu, který ministerstvu financí umožňuje vydat kvůli krytí schodku státního rozpočtu dluhopisy za 153,2 miliardy korun, dnes schválila vláda. Informaci potvrdil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr financí Eduard Janota. Norma nyní poputuje k projednání do Parlamentu. K přesunu vybraných služeb do nižší sazby DPH se ale kabinet vyjádřil negativně. Stejný postoj zaujal i k návrhu zákona týkajícího se zákazu akcií na majitele.

Podle ministra se vláda bude snažit, aby byl zákon projednán v Poslanecké sněmovně a v Senátu co nejdříve: „Chceme se tak vyhnout refinančnímu riziku a zároveň i zlevnit financování schodku.“

Zbývající část schodku má být uhrazena zvýšením stavu přijatých dlouhodobých úvěrů na 12,7 miliardy korun. Účty státních finančních aktiv se zvýší o 3,2 miliardy korun.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Vybrané služby zřejmě nepřejdou do nižší sazby DPH

Vláda během dnešního jednání ovšem vyjádřila neutrální postoj, a tedy neschválila přesun vybraných služeb do nižší sazby DPH. Občanští demokraté totiž chtěli nově zdanit deseti místo dvaceti procenty například opravu obuvi, oděvů nebo koženého zboží.

Zákaz tajných akcií plánoval prosadit ministr vnitra Martin Pecina. V současnosti jsou akcie takzvaně na majitele, což znamená, že je vlastní ten, kdo je má zrovna v ruce. Řada firem tak maskuje jejich skutečného vlastníka. Existují proto pochybnosti o napojení některých firem na politiky. Tento návrh se ve vládě nesetkal s většinovým souhlasem.

Dluhopisy souvisí s vysokým schodkem státního rozpočtu

Návrh vychází ze zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, který počítá se schodkem rozpočtu 162,7 miliardy korun. Schodek státního rozpočtu je podle zákona o státním rozpočtu kromě státních dluhopisů financován úvěry od Evropské investiční banky a změnou stavu na účtech státních finančních aktiv.

Ke konci loňského září se státní dluh České republiky meziročně zvýšil o zhruba 169 miliard na 1,168 bilionu korun. Dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Celkově si chce ministerstvo v letošním roce půjčit podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010 až 280 miliard korun.