Výroba klasického českého piva je ohrožena

Černá Hora (Blanensko) – Šéf a majitel poloviny Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek prodá svou část firmy společnosti K Brewery. K Brewery, za níž stojí tuzemský kapitál, tak zřejmě ovládne již sedmý malý pivovar v České republice. Zatím jí patří Platan, Janáček, Ježek, Rychtář, Klášter a Lobkowitz. Černohorský pivovar patří k největším z malých českých pivovarů. Na českém trhu ovládá jedno procento. Od ledna do srpna loňského roku, tedy i v době ekonomické krize, prodal 115 tisíc hektolitrů piva, což je stejné množství jako za stejné období v předchozím roce.

Pokud dojde k dotažení transakce do konce, nezůstane Jiří Fusek ve funkci šéfa pivovaru. Jestli však zůstane ve funkci prezidenta Českého svazu malých nezávislých pivovarů, záleží na tom, zda bude znovu nominován, ne na jeho přání. Důvodem odprodeje firmy je náročnost rozvoje pivovaru a pokročilý věk jejího současného šéfa. Přesto si Jiří Fusek ponechá benzinovou stanici u Krhova, restauraci u Dělnického domu v Blansku a další hostince a nemovitosti na Blanensku.

Šéf firmy Černá Hora vyslovil obavu ze zvýšení daní týkajících se malých pivovarů. Toto rozhodnutí Parlamentu označuje jako špatné. Jde podle něj o útok na technologii výroby klasického českého piva, jehož výroba je 40krát dražší než výroba piva průmyslově vyráběného. Další problémy může navíc pivovarům způsobit probíhající krize. To vše může zajít tak daleko, že by mohl tento unikátní výrobek zaniknout.

Jiří Fusek, prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů

„Každá země má jenom několik potravin nebo výrobků, které jsou její chloubou. A české pivo a česká technologie je chloubou České republiky.“

„Pokud někdo háže historii a takovéto jméno republiky tak lehce všanc, že pod daňovým systémem, kdy propaguje určitý typ alkoholu proti jinému typu alkoholu jenom proto, že je to preference Evropská unie, považuji to za něco zcela nemorálního, nečeského.“

Další zprávou ze světa českých pivovarů je změna obchodního názvu firmy Královský pivovar Krušovice. Ta se od nového roku jmenuje Heineken Česká republika. Jde o další krok při slučování původních společností Královský pivovar Krušovice, Starobrno a Drinks Union.