Krize bude USA trápit ještě dlouho

Atlanta – Finanční krize ve Spojených státech amerických ještě zdaleka neskončila. Výkonnost největší ekonomiky světa se nejspíš nevrátí na úroveň, kterou měla před začátkem krize dříve než v roce 2013. Tvrdí to přední američtí ekonomové i přes optimističtější ohlasy z Wall Street či od americké vlády. Největší problém bude mít trh práce. Předpokládá se, že se zotaví v roce 2016.

Analytici na letošní rok počítají s růstem americké ekonomiky. Stále častěji se ale objevují námitky, že proti očekávanému růstu HDP bude působit dost silný tlak a úměrně se budou zvyšovat i rizika, že bude skutečnost nakonec horší.  

Ekonom Simon Johnson dokonce varuje, že americká vláda svými dosavadními kroky jen připravila půdu pro další problémy. Podporou finančního sektoru sice bankám na čas pomohla, ale v konečném důsledku jen oddálila další propad sektoru. Ten je podle Johnsona nevyhnutelný. Velké banky nabyly dojmu, že díky své velikosti jsou tak nepostradatelné, že je vláda nikdy nenechá padnout.

„Krize teprve začíná,“ řekl Johnson. „A jestli mají bankéři vyhráno? Z krátkodobého pohledu zcela jistě. Bezprostřední příležitost ke změně jsme ale propásli,“ pokračoval Johnson a dodal, že nynější i předchozí americký prezident problémy v podstatě ještě zhoršili.

Rozhodně není sám, kdo nevidí budoucnost růžově. Věhlasný ekonom Joseph Stiglitz, který je laureátem Nobelovy ceny tvrdí, že k problémům dochází proto, že ve zkaženém politickém systému jsou politici zavázáni velkým finančním institucím.